Google je nedavno predstavio svoj najnoviji AI model Gemini, obećavajući revolucionarne sposobnosti tog modela da prepoznaje i analizira slike. Međutim, umesto aplauza, Google se suočio sa skepticizmom stručne javnosti. Ključni razlog je priznanje kompanije da su elementi demonstracije bili iscenirani – skraćeni i ubrzani, kako bi stvorili bolji utisak kod gledalaca.
U videu koji je izazvao polemiku, Gemini Pro, naprednija verzija modela, demonstrirao je svoje sposobnosti prepoznavanja niza ilustracija.
Međutim, kako ističe Parmi Olson, kolumnista Bloomberg-a, video je bio „umetnički doteran“ da bi impresionirao publiku. Google je naknadno i priznao da je za potrebe demonstracije smanjio kašnjenje u reakcijama AI-ja i skratio izlaze koje model daje.
Iako je AI industrija i dalje u potrazi za modelima koji mogu da rasuđuju, i iako je Google sugerisao u svojoj demonstraciji, čini se da Gemini još nije dostigao taj nivo, piše Futurism.
Google je objasnio da su za stvaranje videa koristili fiksne slike iz snimka, nadopunjene tekstualnim podsticajima. To sugeriše da je modelu Gemini bio dat znatno veći vremenski okvir za analizu nego što je to prikazano, dovodeći u pitanje brzinu i efikasnost modela u realnom vremenu.
S obzirom na to da je ovo drugi put ove godine da Google doživljava neuspeh u lansiranju AI modela – setimo se samo slučaja sa Bardom i netačnom tvrdnjom o James Webb svemirskom teleskopu – postavlja se pitanje da li Google može opravdati tvrdnje o superiornosti svog najnovijeg modela, Gemini Ultra, nad GPT-4 modelom kompanije OpenAI.