Vesti iz sveta

28.02.2024. 09:37

RSE/Nezavisne novine

Autor: Nova ekonomija

Građani protiv otvaranja rudnika litijuma u Loparama

Pexels

Načelnik opštine Lopare podneo je Narodnoj skupštini Republike Srpske peticiju koju je potpisalo 3.711 građana protiv otvaranja rudnika litijuma na planini Majevici.

Poslanicima je stigla i lokalna deklaracija protiv otvaranja rudnika koji bi eksploatisao litijum, bor, natrijum, stroncijum, kalijum i prateću grupu elemenata na teritoriji opštine.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić rekao je da „traže i mole“ poslanike da usvoje deklaraciju, uz obrazloženje da je većina stanovništva protiv rudnika.

Razlog je, prema njegovim rečima, šteta koju bi to moglo da nanese stanovništvu, životnoj sredini i rekama, prenele su Nezavisne novine.

Lokalna vlast nije upoznata sa efektima nijednog sličnog projekta i predložena investicija može uticati na ulaganja u poljoprivredu, kaže gradonačelnik.

U Loparama, na istoku Bosne i Hercegovine, održan je 15. februara skup meštana koji se protive otvaranju rudnika litijuma na planini Majevica, koja prema prostornom planu Republike Srspke od 2015. do 2025. godine je predviđeno da bude zaštićena kao ‘Park prirode’, o čemu još nema zvanične odluke.

Istraživanja litijuma na području ove opštine obavljala je švajcarska kompanija „Arcore AG“, iz koje su za Radio Slobodna Evropa (RSE) istakli da pripremaju dokumentaciju potrebnu za dodelu koncesije za eksploataciju mineralnih sirovina.

Ova kompanija je dobila odobrenje Vlade RS za geološka istraživanja na području te opštine.

Na internet stranici Evropskog instituta za litijum, čiji je član i kompanija „Arcore AG“ se navodi da je preliminarna procena resursa u Loparama približno 2,4 miliona tona litijum karbonata i približno 33,1 milion tona borne kiseline.

Arcore AG je u Bosni i Hercegovini prisutna od 2018. godine, kada je od Ministarstva energetike i rudarstva RS dobila dozvolu za istraživanje litijuma na području Lopara i Zvornika.

Osnivački kapital kompanije, koja je za potrebe poslovanja otvorena u Laktašima kod Banjaluke, iznosio je 11,8 miliona maraka (oko 5,9 miliona evra).

Tokom godina, piše RSE, menjala se vlasnička struktura i udeo osnivačkog kapitala, a u međuvremenu su otvorene još četiri kćerke kompanije koje su obavljale istraživanje litijuma na području Lopara i Zvornika.

Uprkos protestu meštana, počinje kopanje lignita u Bistrici

 

 

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.