Svet

25.11.2016. 13:38

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Grčka: U dugovima do guše, ali za Crni petak mora da se nađe

Svet

25.11.2016. 13:38

Na hiljade Grka stajalo je od rane zore u dugim redovima ispred robnih kuća, a automobili su zakrčili puteve u blizini tržnih centara.

Mnogi Grci su uprkos padu plata i nezaposlenosti odlučili da se pridruže prvom šoping ludilu ikada organizovanom u toj zemlji, poznatom pod nazivom Crni petak.

U Atini, Solunu i drugim velikim grčkim gradovima formirani su redovi pre nego što su prodavnice koje učestvuju u ovoj prodajnoj fešti – uglavnom lanci tehničke robe i odeće – otvorili svoja vrata u 6,00 sati po Griniču, izveštava agencija Frans pres. 

Odmah je bilo jasno da većinu kupaca čine mladi koji su izostali iz škole kako bi iskoristili popuste i do 80 odsto na aktuelne cene robe. 

U jednoj od najpopularnijih robnih kuća, konzola za kućne video igrice Xbox One s cenom od 199 evra rasprodata je za manje od dva sata. 

Uprkos velikim gužvama, nije bilo većih incidenata ili tuča koje se povremeno viđaju prilikom ovakvih promotivnih prodaja u inostranstvu. 

Grčki maloprodajne grupacije su izrazile skepticizam povodom ove manifestacije, koja, kako kažu, dodatno preti da potkopa male preduzetnike koji se bore s problemima. 

Nikolas Kugiumcis, šef trgovačkog udruženja u Atini, rekao je da Crni petak „nije dobar“ dan za mnoge prodavce. 

„Ako se institucionalizuje Crni petak u Grčkoj, moraju da postoje mere podrške za mala i srednja preduzeća“, rekao je on za levičarski dnevni list Avgi. 

Posle sedam godina neprekidne ekonomske krize, Grčka i dalje ima stopu nezaposlenosti od preko 23 odsto, prema zvaničnim podacima, dok sindikati tvrde da je realna cifra još veća. 

Grci se suočavaju i sa nižim platama i penzijama koje su postepeno opale za gotovo 40 odsto od početka krize 2010. godine. 

Udruženja radnika zaposlenih u prodavnicama otvoreno su odbacila šoping ludilo inspirisano praksom iz SAD-a. 

„Ove uvezene i agresivne prodajne strategije ne samo da uništavaju zdravu konkurenciju u sektoru, već takođe iskorišćavaju i potrošače i osoblje“, naveli su iz Oiye udruženja zaposlenih u privatnom sektoru, prenosi Frans pres.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.