Terminal za tečni prirodni gas u Aleksandrupolisu, putem kog će se ovaj energent isporučivati u Grčku, Bugarsku, Rumuniju, Severnu Makedoniju, Srbiju, Moldaviju, Ukrajinu Mađarsku i Slovačku, danas je zvanično počeo sa radom.
Operator ovog sistema, kompanija Gastrade, objavio je da tamošnja jedinica za skladištenje i regasifikaciju (FSRU) ima maksimalni kapacitet regasifikacije od 5,5 milijardi kubnih metara godišnje.
U saopštenju se navodi i da trenutno 14 grčkih i međunarodnih kompanija komercijalno učestvuje u ovom projektu, „angažujući skoro sve kapacitete terminala do najmanje 2030“.
„Kao rezultat velikih saradnji, sa pionirskim konceptom svog vremena, ovaj projekat doprinosi energetskoj bezbednosti i diversifikaciji izvora i ruta snabdevanja energijom Jugoistočne i Centralne Evrope, odlučno unapređujući ulogu i značaj Grčke na savremenoj energetskoj mapi Evrope, čineći je energetskom kapijom za više od devet zemalja“, saopštili su iz Gastrade.
Gastrade je prva kompanija u Grčkoj kojoj je dodeljena licenca za Nezavisni sistem prirodnog gasa, a se bavi proučavanjem, projektovanjem, konstruisanjem, upravljanjem i eksploatisanjem infrastrukture neophodne za prijem, skladištenje, transport i distribuciju prirodnog gasa.
Gastrade tim, zajedno sa svojim strateškim partnerima i akcionarima, Elminom Kopeluzu (Copelouzou), Gaslog-om, DEPA Commercial, Bulgartransgaz-om i DESFA, ima između ostalog i cilj stvaranja čvorišta u Aleksandrupolisu za trgovinu prirodnim gasom u jugoistočnoj i centralnoj Evropi.
Projekat Aleksandrupolis je sufinansirao Evropski fond za regionalni razvoj Evropske unije kroz Operativne programe „Konkurentnost, preduzetništvo i inovacije (EPAnEK)“ i „Životna sredina i klimatske promene (PEKA)“.