Američke savezne države Vašington, Teksas, Indijana i Kolumbija Distrikta (grad Vašington) najavili su da će tužiti kompaniju Gugl, jer preko svojih aplikacija navodno nezakonito prati kretanje svojih korisnika, prenosi TechCrunch. Kako se navodi, praćenje i nadzor su se dešavali čak i onda kada su korisnici uveravani u suprotno.
„Gugl je lažno ubedio potrošače da veruju kako im je promenom naloga i podešavanjem uređaja omogućila da zaštite svoju privatnost i kontrolišu kojim ličnim podacima Google može da pristupi“, izjavio je državni tužilac iz grada Vašingtona Karl Racin.
Tužitelji tvrde da je kompanija suprotno svojim najavama nastavlja da sistematski prati svoje klijente i ubira profit prikupljanjem njihovih podataka.
Racin je opisao Guglovu praksu opisao kao „bezobraznu laž“ koje ugrožava privatnost potrošača.
Njegova kancelarija je počela da istražuje Guglov način upravljanja podacima korisnika kada je agencija Asošijeted pres 2018. objavila da mnoge mobilne aplikacije beleže podatke o lokaciji korisnika čak i onda kada su oni odabrali suprotno.
Gugl investira u novi EU fond za borbu protiv lažnih vesti
Gugl uskoro blokira stare Android verzijeGugl obaveštava korisnike svojih aplikacija kako mogu da isključe „Istoriju lokacija“ u bilo kom trenutku: „Kada je (ta opcija) isključena, mesta na koja idete više se neće čuvati“.
Asošijeted pres se svojevremeno konsultovao sa stručnjacima i obavestio javnost da Gugl aplikacije automatski beleže vremenske podatke o lokaciji, bez pristanka korisnika.
U tužbi se navodi da je Gugl kreirao sistem za praćenje lokacije korisnika sa kog ne mogu da se odjave, čime ih je obmanuo.
U američkim državama Vašingtonu i Distriktu Kolumbija Zakon o zaštiti potrošača zabranjuje obmanjujuće i nesavesne poslovne prakse, a kancelarija tužioca Racina od Gugla traži da isplati profit koji je ostvario „obmanjujući potrošače“.