Svet

02.06.2021. 17:17

Euronewes

Autor: Nova Ekonomija

Hrvatska bi uskoro mogla da postane deo Šengen zone

Evropska komisija pozvala je da se zona Šengena (Schengen) proširi na Hrvatsku, Bugarsku i Rumuniju, jer te zemlje ispunjavaju sve tehničke kriterijume za članstvo u tom području, preneo je Euronews. Šengenska zona poznata je ...

Foto: Pixabay

Svet

02.06.2021. 17:17

Evropska komisija pozvala je da se zona Šengena (Schengen) proširi na Hrvatsku, Bugarsku i Rumuniju, jer te zemlje ispunjavaju sve tehničke kriterijume za članstvo u tom području, preneo je Euronews. Šengenska zona poznata je po tome što nema graničnih kontrola među država koje su njene članice.

Napominje se da je integritet Šengena poslednjih godina ozbiljno poljuljan dvema velikim krizama: migrantskom krizom i krizom koja je izazvana pandemijom korona virusa.

Finska, Island, Norveška, Danska, Mađarska i Francuska još imaju kontrole na granicma koje su uvedene zbog pandemije, dok Norveška, Austrija, Nemačka, Švedska, Danska i Francuska nadgledaju kretanja koja su u vezi sa mogućim terorističkim i kriminalnim pretnjama.

Komisija je predstavila strategiju za snažniji i otporniji šengenski prostor i naglasila da budućnost Šengena mora da bude obeležena širenjem na ostale države.

Današnji Šengen čini 26 država, među njima i četiri koje nisu članice EU-a: Island, Norveška, Švicarska i Lihtenštajn.

Deo šengenskog prostora su sve države članice EU-a osim Hrvatske, Bugarske, Rumunije, Kipra i Irske.

ZA USPEH MINI ŠENGENA POTREBNA SINHRONIZACIJA POLITIKA SAD I EU

Kipar ne ispunjava uslove za ulazak jer ne kontroliše u potpunosti svoju teritoriju, dok Irska ne želi u Šengen jer bi u suprotnom morala da uvede granične kontrole sa Severnom Irskom, ali to je u suprotnosti sa mirovnim sporazumom kojim su okončani sukobi u Severnoj Irskoj, koja je dio Ujedinjenog Kraljevstva.

Jedan od glavnih ciljeva te strategije je da se osigura učinkovito upravljanje spoljnim granicama. Evropska komisija navodi da to treba da se postigne raspoređivanjem Evropske granične i obalske straže.

Sljedeći cilj je da se Šengen ojačati iznutra, tešnjom suradnjom između država članica u sprečavanju i borbi protiv sigurnosnih pretnji.

Šengen zona formirana je 1995. godine i od tada oko 400 miliona ima mogućnost da prelazi državne granice njenih članica bez kontrole pasoša.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.