Svet

13.02.2014. 13:41

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Hrvatska Norveškoj besplatno dala podatke o nafti na Jadranu

Svet

13.02.2014. 13:41

Norveška firma dobila od države Hrvatske na poklon „naftnu mapu“ Jadrana. Poverljivi podaci prvo dobijeni besplatno, a zatim počela njihova prodaja.

Detaljne podatke o tome gde se u Jadranu nalazi nafta Hrvatska je, bez ikakve nadoknade, ustupila norveškom „Spektrumu“.

Reč je o rezultatima istraživanja koja je godinama sprovodila kompanija INA, a koštala su više od milijardu evra.

Norvežani, koji bi trebalo dodatno da istraže gde je još uvek moguća eksploatacija nafte u Jadranu, su ove poverljive podatke dobili „na tacni“, potpuno besplatno. Za uvid u ovo nacionalno blago nisu platili ni evro, a da stvar bude još zanimljivija, navodno su podatke već počeli da prodaju zainteresovanim naftnim kompanijama.

Norveški „Spektrum“ je inače bez konkursa dobio pravo na istraživanje hrvatskog dela Jadrana, što je u opštem ekonomskom haosu u Hrvatskoj proteklo gotovo nezapaženo. Reagovali su samo Zeleni ukazujući da su izigrani brojni zakoni, dok su političari samo govorili da ovim potezom Hrvatska ima uslove da postane „mala Norveška“. 

Da bi se „Spektrumu“ otvorio put do poverljivih informacija i mogućnosti da sami istraže šta je još preostalo u Jadranu, krunski je argument bio da je morsko dno i dalje neispitano i da nema pravih podataka. Ali istovremeno se javnost zamajavala da su milijarde dolara tu, nadohvat ruke, i da je potrebno samo da se obave pripremni radovi i bušenje nafte počne. 

Većina stručnjaka kaže da su istraživanja koje je sprovela INA pokazala da Jadran baš nema takvog potencijala da se pretvori u zlatnu koku, pogotovo kada je reč o nafti. Za gas je situacija povoljnija, ali su dosad sprovedena istraživanja daleko solidnija i detaljnija od onoga što sada rade Norvežani. 

San o lagodnom životu Hrvata kada se Jadran pretvori u veliku bušotinu, očito je samo jedan od spinova politike. Od svega neće mnogo da bude, jer bi se većom eksploatacijom ugrozio i turizam, od čega Hrvatska danas velikim delom i živi. 

„Svako preterivanje sa bušenjem zbog gasa i nafte bilo bi pogubno za Jadran“, tvrde stručnjaci.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.