Vesti iz sveta

25.08.2020. 13:54

seebiz.eu

Autor: Nova Ekonomija

Hrvatske kompanije u aprilu pozajmile rekordnih 10 milijardi kuna

Tokom aprila meseca kompanije u Hrvatskoj uzele su 10 milijardi kuna novih zajmova, što predstavlja rekordno zaduženje u poslednjih pet godina, pisao je Večernji list, a prenosi portal seebiz. Pandemija je zaustavila poslovanje skoro peti...

Foto: Pixabay

Tokom aprila meseca kompanije u Hrvatskoj uzele su deset milijardi kuna novih zajmova, što predstavlja rekordno zaduženje u poslednjih pet godina, pisao je Večernji list, a prenosi portal SEEbiz.

Pandemija je zaustavila poslovanje skoro petine kompanija, posebno u sektorima na koje mere socijalnog distanciranja imaju najveći negativan efekat, a u prvom mesecu karantina njihovi prihodi opali su za više od 90 odsto.

Zbog opasnosti od ponovnog izbijanja zaraze, kompanije koje posluju u industrijama kojima je potreban bliski kontakt s kupcima moraće restrukturirati svoje poslovne modele, ističe Hrvatska narodna banka (HNB) u delu Analize financijske stabilnosti koji se odnosi na kompanije.

Za razliku od kreditiranja tokom 2019. godine, kada su preovladavali novi krediti, pretežno za obrtni kapital i sa stabilnim učešćem novih investicionih zajmova, od izbijanja pandemije, novi krediti za investicione aktivnosti gotovo da i ne postoje.

Između 85.000 i 100.000 pravnih lica sa skoro 600.000 zaposlenih dobili su državnu pomoć za očuvanje radnih mesta u martu, aprilu i junu, uključujući više od 90 procenata mikro preduzeća (preduzeća sa do deset zaposlenih). Država je za to izdvojila oko 6 milijardi kuna (Preko 94 milijardi dinara).

Pomoć je olakšala opstanak i prilagođavanje poslovanja u kratkom roku, rekla je HNB upozoravajući da bi trajnije pružanje neselektivne pomoći moglo da zadrži kompanije sa neodrživim poslovnim modelima na tržištu, odnosno da uspori transfer resursa zdravim kompanijama koje bi trebalo da budu nosioci ekonomskog oporavka.

Željko Lovrinčević, analitičar Ekonomskog instituta, veruje da će potražnja za kreditima biti još veća jer je istekao moratorijum na plaćanje poreza.

HNB napominje da su mnoge kompanije u vrlo kratkom vremenu prilagodile svoje poslovne modele jačanjem digitalizacije i oslanjanjem na kanale isporuke kako bi omogućile rad, kao i prodaju robe i usluga „na daljinu“.

Istovremeno, neke aktivnosti su dodatno profitirale, poput IT sektora i kurirskih usluga.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.