Indija je zabranila izvoz osnovnih žitarica, pa je cena pšenice na svetskom tržištu dostigla najviši nivo u poslednja dva meseca, prenosi Slobodna Evropa. Jedan od razloga za poskupljenje su prethodna očekivanja da će ta zemlja nadoknaditi manjak ponude iz Rusije i Ukrajine na svetskom tržištu pšenice.
Indija, koja je drugi najveći proizvođač pšenice u svetu nakon Kine, najpre je obećala da će nadoknaditi nestanak pšenice na tržištima zbog smanjene proizvodnje u Ukrajini, jer je prošle godine imala žetvu od sedam miliona tona.
Stručnjaci upozoravaju da odluka Indije može da pogorša rizik od nestašice hrane, posebno u zemljama u razvoju, kao i da zbog toga može da dođe do socijalnih nemira.
Fajnenšl tajms (The Financial Times) piše da je referentni indeks cena pšenice na berzi u Čikagu porastao za čak 5,9 odsto, najviše u poslednja dva meseca.
Pored toga, cene pšenice ove godine porasle već su porasle za više od 60 odsto, usled ruske invazije na Ukrajinu.
Poljoprivrednici se žale: Zabrana izvoza žitarica otežala finansiranje setve
„ZABRANA IZVOZA ŽITARICA UGROŽAVA EGZISTENCIJU POLJOPRIVREDNIKA“Ipak, kako se dodaje, u Indiji je porasla inflacija i sada je najviša u poslednjih osam godina, zbog poskupljenja hrane.
Vlada u Nju Delhiju saopštila je da je donela zabranu jer želi da „pre svega upravlja prehrambenom sigurnošću u zemlji“.
Navodi se i da je Indiju tokom dva meseca zadesio talas žestokih vrućina, koji je pogodio upravo delove zemlje u kojima se gaji pšenica.
Kako piše Vašington post (The Washington Post), državne nabavke pšenice u Indiji, pale su na 15-godišnji minimum ove godine na manje od 20 miliona tona nakon rekordnih 43 miliona tona u 2021, a ključni razlog bio je upravo njen izvoz.
Stručnjaci podsećaju da je Indiju 2005. godine pogodila nestašica pšenice, usled velikog izvoza te žitarice, pa je ta zemlja narednih godina mroala je da uvozi pšenicu.
Vlada odobrila kvote za izvoz žitarica
Rekordne svetske cene žitarica, ulja i mesa
Vlada predložila slobodan izvoz brašnaPre odluke o zabrani izvoza, Indija je imala cilj da isporuči rekordnih 10 miliona tona pšenice ove godine, preneo je BBC.
Indija inače žitarice koje su namenjene robnim rezervama kupuje od farmera po fiksnim cenama i Svetska trgovinska organizacija joj zbog toga otežava njihov izvoz.
Njena vlada je tražila izuzeće od tih pravila, neke zemlje su bile spremne da joj u tome pomognu, ali će sada, kako se dodaje, zbog njene zaberan izvoza žitarica, biti uznemirene.
Sve to, naravno, dodatno utiče na svetske cene hrane.
Ujedinjene nacije (UN) su saopštile da su globalne cene hrane u aprilu lagano pale, ali su i dalje 30 odsto veće nego u isto vreme prošle godine.
To su posledica pandemije korona virusa, loše žetve i rat u Ukrajini.
Vlada Srbije takođe je ranije zabranila izvoz osnovnih životnih namirnica, uključujući i pšenicu. Ta odluka kasnije promenejna, pa je dozvoljen slobodan izvoz brašna.