Svet

03.03.2025. 16:39

Beta

Autor: Nova ekonomija

Inflacija u evrozoni blago usporila u februaru na 2,4 odsto godišnje

Pixabay

Svet

03.03.2025. 16:39

Inflacija u evrozoni blago je smanjena u februaru na 2,4 odsto, na godišnjem nivou, posle četiri uzastopna meseca rasta, zahvaljujući padu cena energije, objavio je danas Eurostat.

U januaru su potrošačke cene u evrozoni iznosile 2,5 odsto. Analitičari Faktseta očekivali su u proseku osetniji pad inflacije u februaru od 2,3 odsto.

Inflacija je u septembru prošle godine pala na najniži nivo u tri i po godine na 1,7 odsto, ali od oktobra ponovo prelazi cilj od dva odsto, koji je odredila Evropska centralna banka (ECB).

Uopšteno, porast cena u 20 zemalja koje dele zajedničku valutu se osetno smirio od rekordnih 10,6 odsto na godišnjem nivou, dostignut u oktobru 2022. godine u kontekstu porasta cena energenata vezanih za rat u Ukrajini.

Ta tendencija dozvolila je Evropskoj centralnoj banci da snizi svoju referentnu kamatnu stopu pet puta od juna, u vreme kada nije više inflacija nego privredni rast ono što zabrinjava Evropu. Evropska centralna banka očekuje da će se inflacija trajno vratiti na dva odsto ove godine.

Kontinent je dve godine zapao u ekonomsku stagnaciju i izgledi su tmurni za 2025. godinu, sa lošim pokazateljima Nemačke i Francuske,dve vodeće privrede Evropske unije.

Pretnje o uvođenju carina Evropi američkog predsednika Donalda Trampa, kao i neizvesnost oko sudbine Ukrajine, povećavaju dodatno rizike za privrednu aktivnost.

Evropska centralna banka treba u četvrtak da odluči o šestom smanjenju kamata. Trebalo bi da se kamatna stopa spusti sa 2,75 odsto na 2,50 odsto posle novog smanjenja od 0,25 procentna poena. To bi dovelo kumulativno smanjenje od 1,5 procentna poena od istorijskog vrhunca referentne kamate od 4,0 odsto u septembru 2023. godine, da bi se obuzdao rekordni rast cena.

Smanjenje inflacije u februaru je uglavnom rezultat smirivanja cena energenata, one su porasle samo 0,2 odsto na godišnjem nivou posle 1,9 odsto u januaru.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.