
Goldman Sachs prognozira poskupljenje nafte
Problemi se očekuju i tokom 2024...
Institut Igalo je pred stečajem, sa blokiranim računom, neraspoređenim gubitkom većim od 26 miliona evra, ukupnim obavezama koje premašuju 32 miliona evra i više od 600 radnika koji su pred gubitkom posla, pišu Vijesti.
To je rekao privrednik Žarko Rakčević čija je kompanija „Vila Oliva“, zajedno sa češkom kompanijom „Philibert.a.s.“, u konzorcijumu bila jedini ponuđač na tenderu raspisanom 18. oktobra 2022. za prodaju većinskog državnog paketa akcija države u Institutu „Dr Simo Milošević“ u Igalu, prenose Vijesti. Njihova ponuda proglašena je ispravnom i da zadovoljava tenderske uslove.
Vladin Savet za privatizaciju i kapitalne projekte, kojim je predsedavao Duško Marković, odbio je krajem januara 2020. predlog Tenderske komisije, na čijem čelu je bila tadašnja ministarka ekonomije Dragica Sekulić, da se potpiše ugovor sa češko-crnogorskim konzorcijumom.
CRNA GORA: PRIHODI OD TURIZMA 700 MILIONA EVRA
Upravni sud Crne Gore presudio je u septembru ove godine da je Markovićev Savet za privatizaciju i kapitalne projekte donio nezakonito rešenje u vezi s prigovorom češko-crnogorskog konzorcijuma kojim je osporena odluka tadašnje izvršne vlasti da obustavi prodaju većinskog paketa akcija države.
„Drago mi je što je Upravni sud posle dužeg vremena doneo presudu da je u januaru 2020. godine nezakonito zaustavljen proces privatizacije Instituta. Dakle, Savet za privatizaciju na čelu sa Duškom Markovićem je nezakonito proglasio tender neuspešnim. Oni koji su nezakonito delovali, ali i razni dušebrižnici, politički demagozi i pojedini eksperti – sveznajuće neznalice, neće snositi odgovornost, ali bi trebalo da odgovore gdje je danas posle tri godine Institut“, izjavio je Rakčević.
Da li je došlo do bolje valorizacije tog vrednog resursa, kako su obrazlagali svoje nezakonito postupanje, ili je, nažalost, Institut usled višegodišnjeg lošeg upravljanja danas blokiranog računa, pred stečajem, a više od 600 radnika i njihovih porodica pred gubitkom posla, rekao je Rakčević.
Rakčević je u avgustu 2018. kupio skoro 26 odsto akcija Instituta, koje su bile u vlasništvu države Srbije, za 2,8 miliona evra.
Prema podacima sa Montenegroberze tržišna vrednost Instituta je 7,7 miliona evra, a vrednost jedne akcije je 18 evra.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Problemi se očekuju i tokom 2024...
U kupovinu nekretnina u Crnoj Gori, državljani i firme iz Nemačke uložili su najviše novca od svih stranaca, neki prodaju imovinu u Nemačkoj kako bi u Crnoj Gori pokrenuli truristički biznis, prenosi portal ...
Najveći svetski proizvođači komercijalnih aviona smatraju da je početak autonomnih putničkih letova samo pitanje vremena, piše Axios. Izvšni direktor Boinga Dejv Kalhun (Dave Calhoun) rekao je za Blumberg...
Vetroparkovi i solarne elektrane su po proizvodnji električne energije tokom 2022. godine bili ispred drugih pojedinačnih izvora, hidrocentrala, "nuklearki", gasnih i elektrana na ugalj. Portal Klima 101 ...
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rs Inforamcije koje imaju dodatnu vrednost
POGLEDAJ SVE