U usavršavanje električnih baterija najviše se ulaže u Aziji i Sjedinjenim Američkim Državama, piše portal Startup Genome. Važnu ulogu u tome, kako se ocenjuje, predstavljaju investicije u usavršavanje litijum-jonskih baterija.
Za proizvodnju litijum-jonskih baterija se koriste kobalt i nikl, metali do kojih se teško dolazi i čije su globalne rezerve na izmaku.
Rudarenje metala za litijum-jonske baterije, kako se dodaje, često se obavlja u zemljama koje krše ljudska prava, poznate su po korupciji, nepoštovanjuin zakona i devastaciji životne sredine.
Tehnologija za proizvodnju baterija trenutno se fokusira na litijum-jonske baterije nove generacije, kao i na litijum-sumporne baterije.
Radi se i na razvoju izdržljivijih baterija koje mogu da se recikliraju, za razliku od običnih litijum-jonskih koje su manje pogodne za reciklažu.
Broj globalnih patenata koji usavršavaju proizvodnju baterija, kako se dodaje, stalno je rastao od 2010. do 2018. godine, ali je zadnjih godina u opadanju.
Kompanija Quantum Scape iz Silicijumske doline razvija tehnologiju izdržljivih baterija namenjenih električnim vozilima i kupljena je za 3,3 milijarde dolara krajem 2020. godine.
Druga američka kompanija Sila Nanotechnologies, koja stvara litijum-jonske baterije jače gustine obezbedila je nove investicije za svoje poslove u iznosu od 880 miliona dolara.
Peking kao glavni grad Kine se po količini investicija rangira kao drugi najveći ekosistem za startape koji razvijaju električne baterije.
Šta sve znamo o projektu za iskopavanje litijuma u dolini Jadra?
Organizacije najavile novi protest protiv iskopavanja litijumaKineski Solid State Lion, koji se bavi istraživanjem i razvojem i proizvodnjom hibridnih litijum-jonskih baterija čvrstog i tečnog elektrolita i potpuno čvrstih litijumskih baterija, obezbedio je značajna sredstva za finansiranje svojih istraživanja in poslova.
Severna Amerika i Azija su takođe lideri u broju nosilaca patenata u za električne baterije.
Japan i Južna Koreja imaju više tih patenata koji su prijavljeni u SAD nego Kina i planiraju plasman svoje tehnologije na međunarodnom tržištu.
Evropska komisija je izdvojila 272 miliona evra investicija istraživanje i proizvodnju baterija. To je deo inicijative Battery 2030+ za borbu protiv klimatskih promena. U Evropi se zbog toga očekuje veći broj patenata za baterije i veća ulaganjima u tu oblast.
U Srbiji je poslednjih godina aktuelan građanski bunt protiv rudnika za iskopavanje litijuma u okolini Loznice, Valjeva, Jagodine, Požege, Gornjeg Milanovca i Vranja. Glavni argument je zagađenje životne sredine koje je, kako navode stručnjaci, neizbežno prilikom eksploatacije litijuma.