Svet

20.05.2024. 11:12

AXIOS

Autor: Nova Ekonomija

Izvršni direktor Perplexity-a o izazovima (preskupog) finansiranja AI industrije

Foto: Pixabay

Svet

20.05.2024. 11:12

Izvršni direktor kompanije Perplexity Aravind Srinivas komentarisao je trenutne izazove sa kojima se suočavaju AI kompanije u prikupljanju novca za dalje operacije. On je na Axios BFD događaju naveo da je najveći problem sa kojim se suočavaju i startapi i veliki igrači manjak stručnjaka za prompt inženjering, veštine koja omogućava modelima veštačke inteligencije da pouzdano izvršavaju zadatke. 

Ova veština je još uvek retka i nije široko rasprostranjena u široj inženjerskoj zajednici, što dovodi do visokih troškova angažmana.

Srinivas je naveo da su plate tih stručnjaka značajno porasle, naročito nakon što je OpenAI počeo da im plaća kroz akcije (suvlasništvo u firmi), čime je vrednost kompanije skočila sa 15 milijardi dolara na blizu 100 milijardi dolara.

Ova promena je rezultirala i povećanjem plata, koje su sada pet ili šest puta veće u odnosu na period pre AI revolucije.

Kao rezultat, druge kompanije koje žele da se takmiče sa OpenAI u privlačenju talenata takođe su prisiljene da ponude visoke plate. Srinivas je naglasio da Perplexity pokušava da izbegne ovu trku, fokusirajući se na angažovanje ljudi koji su zainteresovani za rad u ranim fazama razvoja kompanije, a ne samo za finansijsku optimizaciju.

Međutim, kako bi privukli vrhunske stručnjake, kompanije su prisiljene da prikupljaju više sredstava kako bi mogle da ponude konkurentne plate ili visoke vrednosti akcija.

Pored toga, troškovi izgradnje velikih klastera za obradu podataka su takođe visoki. Kao primer, Srinivas je naveo da Ilon Mask planira da potroši deset milijardi dolara na Oracle infrastrukturu, što je više nego što je prikupio u prethodnom krugu finansiranja.

Na kraju, AI kompanije često preuzimaju obaveze koje premašuju prikupljena sredstva. Naveo je slučaj startapa koji je prikupio 70 miliona dolara, ali je preuzeo obaveze u iznosu od 300 miliona dolara, što je trend koji se sve češće pojavljuje u industriji.

Šefica MMF-a: Veštačka inteligencija, „cunami“ za tržište rada

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.