Inflacija u Sloveniji usporava, na godišnjem je nivou iznosila 3,3 odsto, a na mesečnom nivou, ponajviše zbog rasprodaja odeće i obuće, zabeležena je deflacija od 0,6 odsto, objavio je statistički zavod te zemlje.
Godišnja inflacija u januaru bila je znatno niža nego godinu pre, kada je iznosila deset odsto, piše SEEBiz.
Takođe je znatno niža od prošlogodišnje prosečne inflacije koja je iznosila 7,4 odsto.
Usluge su tokom godine u proseku poskupele za 4,6 odsto, a roba za 2,7 odsto.
Cene robe dnevne potrošnje i polutrajne robe porasle su za 3,9 odsto odnosno 2,1 odsto, dok su cene trajnih dobara niže za 1,3 posto.
Godišnjoj inflaciji najviše su pridonela poskupljenja hrane i bezalkoholnih pića (za 3,2 posto), 0,6 postotnih bodova.
S učinkom od po 0,5 postotnih bodova usledila su poskupljenja iz grupa stanovanje, voda, struja, gas i ostala goriva (za 3,6 odsto) i zdravstvo (za 9,4 odsto).
Za razliku od prethodne dve godine, ovogodišnji januar ponovo beleži pad cena.
Na mesečnom nivou one su u proseku smanjene za 0,6 odsto, navodi Surs.
Tome su najviše pridonele niže cene odeće i obuće koje su tokom sezonskih sniženja pale za 8,3 odsto, prenosi portal SeeBiz.
Prema preliminarnim podacima Eurostata objavljenim juče, godišnja potrošačka inflacija u evrozoni je u januaru smanjena na 2,8 odsto, sa 2,9 odsto koliko je iznosila u decembru prošle godine.
U zemljama regiona, posmatrano prema podacima za decembar 2023. godine, najvišu stopu inflacije imala je Srbija (7,6 odsto), sledi Crna Gora (4,8 odsto), Hrvatska (4,5 odsto), Slovenija (4,2 odsto), Albanija (četiri odsto), Severna Makedonija (3,6 odsto), Kosovo (2,3 odsto), a najniža je bila u Bosni i Hercegovini 1,7 odsto.
Inflacija u evrozoni blago porasla u decembru