Svet

04.08.2020. 12:13

Dojče Vele

Autor: Nova Ekonomija

Kako je Nemačka rešila početak škole

U saveznoj pokrajini Meklenburgu-Prednjoj Pomeraniji juče je ponovo počela škola, pa će tako u 563 škole, 152.700 učenica i učenika, od ponedeljka do petka imati „normalnu" školsku nastavu, najmanje četiri ili pet ča...

Foto: Pixabay

Svet

04.08.2020. 12:13

U saveznoj pokrajini Meklenburgu-Prednjoj Pomeraniji juče je ponovo počela škola, pa će tako u 563 škole, 152.700 učenica i učenika, od ponedeljka do petka imati „normalnu“ školsku nastavu, najmanje četiri ili pet časova dnevno, piše Dojče Vele.

U toj saveznoj pokrajini na Baltičkom moru je najmanji broj zaraženih u zemlji, ali i pored toga neće sve biti „normalno“.

Iako nošenje maski neće biti obavezno, stroga higijenska pravila u školama, trebalo bi da spreče širenje pandemije, pa je tako zabranjeno pozdravljanje pri kojem dolazi do kontakta kožom.

Dodirivati lice rukama bi trebalo izbegavati,a učionice treba provetravati posle svakog časa. Takođe, gelenderi na stepenicama ne smeju da se dodiruju, a sredstva za dezinfekciju bi trebalo koristiti samo u posebnim slučajevima i to ne prskanjem, već dodavanjem u vodu za čišćenje.

Osoblje škole moći će besplatno da se testira na korona virus.

Novo je i to da će dolazak i boravak u školi morati drugačije da se organizuje. Na primer, peti i šesti razredi bi trebalo da formiraju neku vrstu jedinice, koja može da broji i do nekoliko stotina učenika.

Među jedinicima ne bi smelo da bude kontakata, ali unutar njih neće važiti pravila o odstojanju. Kako bi se to osiguralo, vreme početka nastave neće biti isto za sve. Svaki razred će imati svoje prostore u školskim dvorištima, garderobi i kantini.

Plan je da, ukoliko do zaraze dođe, samo jedan razred mora da ide u karantin, dok bi drugi nastavili da idu u školu.

Takvo strogo odvajanje razreda u školama preporučio je Institut Robert Koh (RKI) kao najviši zdravstveni organ u zemlji.

Onlajn nastava u Meklenburgu-Prednjoj Pomeraniji bi najpre trebalo da bude izuzetak. „Dopunska nastava na daljinu odvija se pretežno kao digitalna nastava i prvenstveno služi za vežbanje, kao i za utvrđivanje gradiva“, navodi se u uredbi Ministarstva prosvete.

Prema novodima Ministarstva prosvete, nastave na daljinu će u većoj meri biti tamo gde nema dovoljno nastavnica i nastavnika koji mogu da predaju u školama, zato što spadaju u rizičnu grupu.

Ukoliko dođe do novih slučajeva zaraze, u Nemačkoj nisu škole te koje odlučuju kako dalje, već lokalne zdravstvene službe, pa se tako i mnogi lekari zalažu za što „normalniju“ nastavu.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.