Kina je prestigla Sjedinjene Američke Države po nacionalnom bogatstvu, a 68 odsto ukupnog svetskog bogatstva nalazi se u nekretninama, pokazala je analiza konsultantske kuće McKinsey & Co.
Prema procenama Bloomberga kinesko bogatstvo je 2000. godine iznosilo sedam biliona dolara (7.000 milijardi dolara), a u proteklih dvadeset godina povećano ček 17 puta, pa se sada procenjuje na oko 120 biliona dolara.
Procenjuje se da je ukupno svetsko bogatstvo je poraslo sa 160 biliona na 514 biliona dolara u poslednje dve decenije.
Što se tiče uzleta Kina, koja je preuzela prvo mesto od Sjedinjenih Država, on je ubrzan ulaskom te zemlje u Svetsku trgovinsku organizaciju 2000. godine, navode analitičari McKinsey-a. Nacionalno bogatstvo Kine je udvostručeno u poslednjih deset godina.
Više od dve trećine bogatstva nalazi se u rukama deset odsto najbogatijih porodica u Kini i SAD, navodi izveštaj.
Sputnjik prenosi detalje izveštaja prema kojem se oko 68 odsto svetskog bogatstva nalazi u nekretninama i dodaje da istorijska veza rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) sa rastom bogatstva više ne važi, jer je rast bogatstva nadmašio rast BDP-a.
Razlog tome vide u „naduvanom balonu cena nekretnina“ i upozoravaju da bi rast vrednosti nekretnina mogao da bude nestabilan i mogao da dovede do nove svetske ekonomske krize, slične onoj iz 2008. godine, koja je najviše pogodila SAD.
Ako dođe do takve krize, Kina bi bila teško pogođena i da dovede do nestanka trećine svetskog bogatstva.
U svetsko bogatstvo nisu uračunate finansijske aktive, zbog toga što su kompenzovane obavezama, navode iz McKinsey-a.