Kineska vlada poslala je poruku da se ekonomija popravlja i da je privredni rast stabilizovan nakon dugotrajnog usporavanja, kako bi umirila analitičare.
Saopštenje koje je izneo portparol vladinog Zavoda za statistiku, Šeng Lajun, deo je zvaničnih napora da se ublaži zabrinutost oko najozbiljnijeg privrednog usporavanja od 2008. godine i globalne ekonomske krize, prenosi agencija AP.
„Postoje znaci stabilizacije, kao i nastavka rasta. Uvereni smo da možemo da ostvarimo ovogodišnji cilj“, rekao je Šeng, ne iznoseći nove podatke, već ponavljajući da su industrijska proizvodnja i druge oblasti privrede u julu napredovale.
Privredni rast je u tri meseca, zaključno sa junom, usporio na 7,5 odsto, a u padu je već deset uzastopnih kvartala. Šeng je naveo da je to najduže privredno usporavanje otkako je Kina pokrenula privredne reforme pre tri decenije.
Međunarodni monetarni fond i analitičari iz privatnog sektora snizili su prognoze ovogodišnjeg rasta u Kini na nivo od blizu osam odsto, koji je, doduše i dalje zdrav. Neki analitičari, međutim, smatraju da bi ekonomski rast mogao da padne ispod sedam odsto u predstojećim kvartalima.
Do usporavanja je najvećim delom došlo zbog vladinih napora da smanji zavisnost od trgovine i investicija, koje su podsticale privredni procvat u protekloj deceniji, i da se okrene održivijem modelu rasta, zasnovanom na domaćoj potrošnji.
Šeng je, takođe, pokušao da ublaži zabrinutost oko dugova lokalnih vlasti, koje su masovno pozajmljivale novac u proteklih deset godina. Neki analitičari veruju da bi šira ekonomija mogla da trpi ako lokalne vlasti bankrotiraju, budući da bi to pogodilo državnu bankarsku industriju.
Prošlogodišnja kontrola pokazala je da su dugovi lokalnih vlasti u protekloj deceniji dostigli 10,7 biliona juana (1,6 biliona dolara), što je jednako četvrtini kineskog godišnjeg bruto domaćeg prozivoda.
Šeng navodi da su neke od lokalnih vlasti otplatile dugove, dok druge kuju planove da to učine. „Pomno motrimo situaciju i ona je trenutno pod kontrolom“, rekao je on.
Sta ce nam toliko radnih odela kad u Srbiji niko ne radi tj nema posao ? To je islo za Nemacku da zaposle azilante .