Svet

11.03.2024. 09:14

Reuters

Autor: Nova ekonomija

Kina otkrila novo morsko naftno nalazište

Svet

11.03.2024. 09:14

Kineska državna naftna i gasna korporacija CNOOC objavila je da je otkrila veliko naftno polje u Južnom kineskom moru sa rezervama od 100 miliona tona.

Rezerva se nalazi na CNOOC-ovom dubokovodnom naftnom polju Kaiping South u delti Biserne reke u blizini provincije Guangdong i sadrži laku naftu, navodi se u saopštenju.

CNOOC je mnogo investirao u razvoj kineskih rezervi nafte i gasa na moru kao deo šireg napora da se nadoknadi opadanje proizvodnje zbog zastarelih kopnenih naftnih polja, piše Rojters.

Kompanija je podigla svoj cilj proizvodnje za 2024. za oko osam odsto na rekordnih 700 miliona do 720 miliona barela ekvivalenta nafte.

Veliki deo ovih rezervi na moru nalazi se u istočnom kineskom Bohajskom moru i Južnom kineskom moru.

CNOOC je treća po veličini kineska nacionalna naftna kompanija nakon CNPC-a i Sinopec-a. Osnovana je 1982. godine sa sedištem u Pekingu, CNOOC se bavi proizvodnjom, obradom i razvojem nafte i prirodnog gasa iz kineskih offshore zona.

Kompanija sa ukrajinske „crne liste“

Nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022, kompanija CNOOC je nastavila da posluje u Rusiji, pa se nalazi na ukrajinskoj listi međunarodnih sponzora rata.

Crna lista, koja nema pravne implikacije za kompanije koje uključuje, dovodi u pitanje ono što opisuje kao opsežnu saradnju između kineskih i ruskih kompanija u sektorima uključujući naftu i gas, glavni izvor prihoda za Moskvu.

Na njoj se nalaze kineski energetski giganti China National Petroleum Corporation (CNPC), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) i China National Offshore Oil Corporation (CNOOC).

Kina je početkom februara ove godine zahtevala da Ukrajina odmah ukloni više od deset kineskih kompanija sa liste firmi koje su označene kao „međunarodni sponzori rata”, rekavši da želi da Kijev „eliminiše negativne uticaje”.

Primedbe su usledile nakon što je Rojters objavio da je kineski ambasador u Kijevu početkom godine rekao visokim zvaničnicima ukrajinske vlade da bi uvrštavanje kineskih kompanija na listu moglo naštetiti bilateralnim odnosima.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.