Vesti iz sveta

05.03.2024. 09:15

Reuters, WSJ

Autor: Nova ekonomija

Kina postavila cilj ekonomskog rasta na pet odsto

Foto: Pixabay

Kineski premijer Li Ćiang najavio je danas ambiciozni cilj ekonomskog rasta od oko pet odsto do 2024. godine, obećavajući korake za transformaciju modela razvoja zemlje i smanjenje rizika koji podstiču bankrotirani graditelji nekretnina i zaduženi gradovi, piše Rojters.

Predstavljajući svoj prvi izveštaj o radu na godišnjem sastanku Nacionalnog narodnog kongresa, kineskog parlamenta, Li je takođe ukazao na veću potrošnju na odbranu, istovremeno pooštravajući retoriku o Tajvanu.

Postavljajući cilj rasta sličnog prošlogodišnjem, koji će biti teže dostići jer oporavak nakon Kovida gubi snagu, Peking signalizira da daje prioritet rastu u odnosu na bilo kakve reforme, čak i kada je Li obećao hrabre nove politike, kažu analitičari.

„Teže je postići pet odsto ove godine nego prošle godine jer je osnovni broj postao veći, što ukazuje na to da su najviši lideri posvećeni podršci ekonomskom rastu“, rekao je Tao Čuan, glavni makro analitičar u Soochov Securities.

Prošlogodišnji neujednačen rast ogolio je duboke strukturne neravnoteže Kine, od slabe potrošnje domaćinstava do sve nižih povraćaja ulaganja, što je podstaklo pozive za novim modelom rasta.

Kina je započela godinu sa padom na berzi i deflacijom na nivoima neviđenim od globalne finansijske krize 2008-09.

Kriza na tržištu nekretnina i dugovi lokalne samouprave i dalje su se nastavili, povećavajući pritisak na kineske lidere da donesu nove ekonomske politike.

„Ne treba gubiti iz vida najgore scenarije“, rekao je Li u Velikoj dvorani naroda na Trgu Tiananmen.

Moramo da nastavimo sa transformacijom modela rasta, unošenjem strukturnih prilagođavanja, poboljšanjem kvaliteta i poboljšanjem performansi.

Peking udvostručuje izvoz

Kineska ekonomija porasla je 5,2 odsto prošle godine, a očekuje se da će dodatno usporiti jer dugotrajna kriza nekretnina odbija ulagače, a potrošači obuzdavaju potrošnju, piše The Wall Street Journal.

Prognoze konsultantske kuće Capital Economics su da će godišnji rast kineske privrede usporiti na oko dva odsto do 2030.

Peking nastoji da napravi privredni preokret ulažući novac u fabrike, posebno za poluprovodnike, aviosaobraćaj, automobile i opremu za obnovljivu energiju i prodaju dobijenog viška u inostranstvu.

Peking udvostručuje izvoz kako bi oživeo privredni rast.

Kineske fabrike proizvode više automobila, mašina i potrošačke elektronike nego što domaća ekonomija može da apsorbuje.

Potpomognute jeftinim državnim zajmovima, kineske kompanije pretrpavaju strana tržišta proizvodima koje ne mogu prodati kod kuće, piše The Wall Street Journal.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.