Vesti iz sveta

27.12.2023. 17:15

Financial times

Autor: Nova ekonomija

Kineske gejming kompanije se oporavljaju nakon blažeg stava regulatora

Foto: Flickr

Akcije kineskih gejming kompanija zabeležile su rast u sredu, ukazujući na oporavak industrije suočene sa promena pravila na tržištu, a koje su uzrokovale drastičan pad cene tamošnjih deonica. Pozitivan preokret usledio je nakon što su zvaničnici ublažili svoj stav prema gejming sektoru.

Kompanija Tencent, jedan od giganta u industriji, koja je prethodne nedelje doživela pad od preko 12 odsto, sada beleži rast od više od pet odsto na berzi u Hong Kongu.

Njihov konkurent, NetEase, takođe je zabeležio rast vrednosti akcija, skočivši za oko deset odsto nakon prošlonedeljnog pada.

Ovaj blagi oporavak usledio je nakon što je Nacionalna administracija za štampu i publikacije, kineski regulator za video igre, odobrila izdavanje novih igara i izjavila da će razmotriti reakcije na planove za ograničavanje monetizacije igara. Ove izjave su smirile tržište i poslale signal o podršci za „zdrav razvoj“ gejming industrije.

Analitičari i menadžeri fondova, međutim, izražavaju oprez zbog neizvesnosti vezane za političke odluke u Kini. Neki ističu da su investitori bili fokusirani na makro trendove i nisu u potpunosti uzeli u obzir rizike od regulatornih promena, piše Financial Times.

Analitičar Robin Zhu iz kompanije Bernstein upozorava da bi uticaj na manje razvojne studije mogao biti gori od uticaja na veće igrače kao što su Tencent i NetEase.

Mnoge manje grupe su prekinule operacije kada je Peking obustavio odobravanje novih licenci za igre u 2021. godini.

Sa druge strane, analitičari iz Morgan Stenlija su manje zabrinuti za sektor, ukazujući na to da su prethodne regulative usporile tempo izdavanja novih igara ali nisu imale značajan uticaj na industriju.

Ipak, opšta slika kineskog tržišta akcija zaostaje za globalnim trendovima, delom zbog ekonomske situacije i strogih COVID-19 mera.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.