Vesti iz sveta

02.02.2023. 12:20

ZeroHedge

Autor: Nova ekonomija

Kineske kompanije imaju najviše patenata u oblasti veštačke inteligencije

Pixabay

Kineske kompanije su u poslednjih nekoliko godina drastično povećale prijave patenata u oblasti veštačke inteligencije, navodi sajt Statista.

Kompanije koje imaju najaktivniije patente za veštačku inteligenciju i mašinsko učenje su tehnološke kompanije Tencent i Baidu, koje su sada ispred američke firme IBM, južnokorejskog Samsunga, kineskog Ping An-a i Majkrosofta, bivšeg lidera u patentima za veštačku inteligenciju, navodi analitičarka Ketrin Buholc.

Kompanije Tencent i Baidu su postale najveće vlasnice patenata u mašinskom učenju i veštačkoj inteligenciji 2021. godine, svaka ima više od 9.000 aktivnih porodica patenata.

„Porodica“ je skup patenata koji pokrivaju isti tehnički sadržaj.

IBM je te iste godine posedovao više od 7.000 porodica patenata, dok je Majkrosoft imao nešto manje od 6.000, zauzimajući šesto mesto.

Između 2012. i 2019. godine, Majkrosoft je bio taj koji je posedovao najviše patenata veštačke inteligencije.

Neophodna potpuna zabrana biometrijskog nadzora

Broj porodica patenata koje poseduje Ping An porastao je sa manje od 50 na više od 6.000 samo u poslednjih pet godina. Ping An je kineski konglomerat čije podružnice pružaju usluge osiguranja, bankarstva, upravljanja imovinom, finansijskih i zdravstvenih usluga.

Među alatima veštačke inteligencije koje je ta kompanija nedavno razvila je softver za analizu mikro-izraza lica (tj. treptaja oka, nevoljnih trzaja), koji Ping An koristi za procenu potraživanja od osiguranja koje njeni osiguranici šalju video snimkom.

Kina prva po broju patenata intelektualne svojine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.