Kineska kompanija Betavolt Technology objavila je da je izumela revolucionarnu nuklearnu bateriju za pametne telefone, koja bi mogla da traje do 50 godina. Zasnovana na tehnologiji koja se koristi u svemirskim letelicama i medicinskim pejsmejkerima, ovaj izum može označiti kraj punjenja uređaja, piše The Independent.
Inovacija se zasniva na nuklearnom izotopu 63, integrisanom u izuzetno mali modul nazvanom BV100. Modul dimenzija 15 x 15 x 5mm proizvodi 100 mikrovata električne energije sa naponom od 3V. Interesantno je da se više ovih baterija može povezati u serije za uređaje koji zahtevaju veću potrošnju energije.
Betavolt je ovu bateriju razvio koristeći dijamantski poluprovodnički sloj i raspadajući nikl izotop umesto plutonijuma, čime se navodno eliminiše rizik od radijacije ili toksičnih elemenata. Baterija je dizajnirana da radi na ekstremnim temperaturama, .
Trenutno su ove baterije u fazi testiranja, a Betavolt Technology radi na optimizaciji za masovnu proizvodnju. Datum njihovog izlaska na tržište još nije potvrđen.
Ukoliko bude uspešno implementirana, ova tehnologija može doneti značajne promene u industriji pametnih telefona, smanjujući potrebu za čestim zamenama uređaja, a doprinoseći ekološkoj održivosti. Dugotrajnost nuklearne baterije takođe bi mogla smanjiti operativne troškove za korisnike.
Naravno, iako obećavajuća, ova tehnologija će zahtevati dodatna testiranja i sertifikacije da bi se osigurala njena bezbednost i efikasnost za široku upotrebu.