Veliki uvoznici nafte poput Indije, Japana i Južne Koreje, koje nemaju sopstvene izvore tog energenta, najviše će biti pogođene rastom cene nafte. Stručnjaci prognoziraju da bi barel nafte mogao da dostigne cenu od 100 dolara usled odluke zemalja članica organizacije OPEC+ da smanje proizvodnju nafte.
Organizacija OPEC+, kako je preneo CNBC, u nedelju je najavio smanjenje dnevne proizvodnje nafte za 1,16 miliona barela, što je potez koji tržišta nisu očekivala.
To je porez i pritisak za svaku ekonomiju koja uvozi naftu smatra Pavel Molčanov (Molchanov), direktor privatne investicione banke Raymond James.
„SAD nisu država koje bi osetila najveće teškoće ako bi nafta poskupela na 100 dolara po barelu, bile bi to zemlje koje nemaju domaće izvore nafte: Japan, Indija, Nemačka, Francuska…“, rekao je Molčanov.
Aktuelni fjučersi (porudžbine za isporuku narednog meseca) sirove nafte tipa Brent na berzama bili su 85,41 američkih dolara po barelu, dok su američki West Texas Intermediate terminski ugovori premašili cenu od 81 USD po barelu.
Zemlje proizvođači nafte i članice organizacije OPEC+, kao i njegovi saveznici iznenada su odlučili da smanje proizvodnju tog energenta, što je dovelo do rasta cene nafte.
Dobrovoljna smanjenja proizvodnje nafte zemalja neformalnog naftnog kartela, trebala bi počne u maju i da trajati do kraja 2023.
Goldman Sachs prognozira poskupljenje nafte