Najjači brendovi koji su prisutni na prostoru država nastalih raspadom socijalističke Jugoslavije su Milka i Koka – Kola.
Zagrebački Valicon, kuća koja se bavi savetovanjem u tržišnim istraživanjem napravila je takvu lestvicu i došla do zanimljivih rezultata.
Nije važno koji ste na lestvici Top 25 brendova široko potrošnje u regiji, važno je da ste na njoj – to je glavna poruka Valiconove lestvice Top 25 najjačih brendova.
Zašto, pojašnjava za radio Slobodnu Evropu Mirna Horvat koja se u Valiconu bavi među ostalim i tom regionalnom komponentom.
„Sve su to jaki i snažni brendovi koji ulažu i u marketing i u razvoj. U pozadini svakog od tih brendova je konstantan rad, inovacija i određena jaka priča koju na neki način prate kroz celu regiju.”
Jeste da nije važno, ali nije ni nevažno – na tržištima Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Makedonije najača robna marka je – svetski brend Milka, za njom sledi takođe svetski brend Koka – Kola, pa slovenska Argeta, istina u vlasništvu hrvatske Atlantik grupe, pa hrvatska Vegeta, pa hrvatska Cedevita. Prva četiri mesta ista su kao godinu ranije, a sa lestvice Top 5 ispala je Kokta.
Po zemljama to izgleda ovako:
Srbija – Milka, Plazma, Smoki, Koka -Kola i Moja kravica jugurt
Hrvatska – Milka, Cedevita, Koka – Kola, Vegeta, Jamnica
Bosna i Hercegovina – Argeta, Milka, Koka – Kolaa, Vegeta, Violeta.
Najjači srpski brend je Smoki koji je sa 17. mesta u 2012. godini skočio za 8 mesta pa je sada deveti. Slovenski Fruktal treći je po zastupljenosti samo u Sloveniji, ali ono što ga izdvaja od drugih je činjenica da je sa 24. mesta u 2012. godini skočio za čak 14 mesta, pa je u 2013. godini bio deseti najpopularniji brend u regiji. Koja je tajna, otkriva Mirna Horvat.
„Brend koji je dodatno zanimljiv i koji bih komentarisla, jer ga na ovoj lestvici pratimo već neko vreme je Fruktal, dakle ikonični slovenski brend koji je pre nekoliko godina preuzet od strane srpskog Nektara, i tu je zapravo vidljivo – jer se on nakon toga izdigao na lestvici – koliko se u brend ulaže i kako se to onda reflektira i na poziciju na lestvici”, kaže Horvat.
Kada se gleda lestvice, velika većina robnih marki stara je po nekoliko decenija. Nostalgija?
„Šta god mi mislili o našoj bivšoj državi, brendovi su jako emotivno obojeni i sigurno da se – ne možda uz svake, ali uz neke od njih – javlja jedna vrlo snažna pozitivna nostalgija koja potrošača vraća u neka vremena, u neka sećanja… U svakom slučaju, ta simbolika da su oni domaći je jako snažna i jako prisutna i ona deluje na potrošača. “
Po prvi put među Top 25 je i jedan mlečni bend – hrvatski Dukat jogurt. Hajneken više nije najjači brend piveau regiji, naime slovensko Laško se izjednačilo s njim.
Najjači bosansko-hercegovači brend je papirna konfekcija Violeta, s trendom porasta. Pojavljuju se makedonski brendovi – za sada su najjači Cevitana i Tikveš, a Tikveš je inače i najjači regionalni brend vina.
Istraživanje je bilo sprovedeno letos u svim zemljama regiona, na veličini uzorka od 1.000 do 1.500 ispitanika po zemlji.
Toma kaza,,Ne mogu se na vojsci prelamati mere štednje,, ali zato na penzionerima mogu jer nemaju topove i puske u rukama nego stapove i invaldska kolica. Sramno je da je do protesta i doslo ali ne sram protestanata nego ministra vojnog i rukovodstva Dzrave i Vojske. Nikad u Srpskoj vojsci n ije doslo do protesta zbog bede u koju je drzava uvela a bilo je svega i iatentata i puceva zbog izdaje ali ovo je dno dna. Kako ocekivati od ovih ljudi da sitra udju u rat a da im porodice budu na ulici i ivici gladi.?