Hyperloop One, kompanija koja je 2014. godine izazvala bum obećanjima super-brzog transportnog sistema, zvanično je najavila svoje zatvaranje, usled dugotrajnih finansijskih izazova i nedostatka komercijalnih ugovora za izgradnju svojih (pre)ambicioznih rešenja.
Kompanija, koja je osnovana nakon što je Ilon Mask izneo svoju viziju o hyperloop tehnologiji, imala je za cilj stvaranje revolucionarnog sistema za prevoz ljudi i robe.
Ovaj sistem, zasnovan na kapsulama koje putuju kroz hermetički zatvorene metalne cevi, obećavao je brzine slične avionima, kopnenim putem i na velikim udaljenostima.
Od 2017. do 2022. godine, Hyperloop One poslovala je pod imenom Virgin Hyperloop One, zahvaljujući investicijama koje je obezbedila grupacija Virgin Ričarda Brensona.
Međutim, prošle godine kompanija je donela odluku da odustane od planova za prevoz putnika i usredsredi se isključivo na transport robe, što je dovelo do povlačenja brenda Virgin i otpuštanja više od 100 zaposlenih, prenosi Engadget.
Prema izveštaju Bloomberga, Hyperloop One se suočavao s finansijskim teškoćama već duže vreme i nikada nije uspeo da obezbedi ugovor za izgradnju funkcionalnog hyperloop sistema.
Sada je otpustio većinu zaposlenih, a preostali radnici će biti otpušteni do 31. decembra ove godine. Do tada, oni će nadgledati prodaju imovine kompanije, uključujući mašineriju i testne staze.
Zatvaranje Hyperloop One predstavlja veliki udarac za industriju inovativnog transporta, u kojoj su bezbednosni standardi izuzetno visoki, a ulaganja ogromna.
Kraj Hyperloop One može se smatrati opomenom za sve inovatore i investitore da temeljito razmotre sve aspekte svojih ambicioznih projekata pre nego što krenu putem realizacije.