Direktorka MMF-a Kristin Lagard i britanski ministar finansija Džordž Ozborn pozvali su zemlje u usponu da dovedu u red svoje privrede.
Ta izjava je usledila nakon što je nekolicina njih kritikovala američku monetarnu politiku uoči ovonedeljnog sastanka Grupe 20 najrazvijenijih zemalja sveta i privreda u naglom usponu (G20) u Sidneju.
Dok je Lagardova zatražila od američke centralne banke (Fed) da razmišlja o posledicama koje će njen izlazak is programa monetarnih podsticaja imati na velike zemlje u usponu, Ozborn je pozvao tržišta u razvoju da se na sastanku G20 uzdrže od „nalaženja krivaca i skretanja pažnje“, prenosi Frans pres.
Zemlje poput Argentine, Indije, Rusije, Južnoafričke Republike i Turske, u poslednjih nekoliko nedelja su se suočile sa velikim padom vrednosti nacionalnih valuta, kao posledica Fedovog smanjenja programa monetarnih podsticaja, što je uzrokovalo veliki odliv stranog kapitala iz zemalja u usponu.
Lagardova ističe da je samo prošlogodišnji Fedov nagoveštaj ukidanja pomoći američkoj privredi izazvao velika previranja na tržištima, zbog čega je pozvala „američke vlasti, a naročito Fed, da razmišlja o onome što se događa u drugim zemljama kada bude sprovodio ono što je najavio“.
„Ne idite prebrzo i objašnjavajte šta radite“, izjavila je Lagardova u intervjuu snimljenom za televizijsku stanicu Ej-Bi-Si u Sidneju, i dodala da tržišta u razvoju moraju pripaziti na svoju fiskalnu i monetarnu politiku, kao i dovesti u red sopstvene privrede kako bi se oduprle kolebanjima koja mogu uslediti kao posledica Fedovog ukidanja podsticaja.
Slične komentare imao je i britanski ministar Ozborn, koji je poručio da „niti je tačno, niti je korisno“ kriviti zapadnu monetarnu politiku za kolebanje valuta ili visok deficit zemalja u usponu.
Не говори овај лик у потпуности тачно о својој улоти у „швајцаризацији“ Србије од 2005 до 2010 год. Вреди се мало подсетити како је НБС са њим на челу била обичан добошар и позивар страних интереса страних банака. Малим црним,једва видљивм словима у дну текста се „опомиње“ да задуживање у „швајцарцима“ и није најбоља опција по грађане! Пример Мађарске блиставо показује одговорност државе према својим грађанима а онда ће и грађани бити одговорни према својој држави. Пример Србије показује блистави пример неодговорности државе Србије према својим грађанима, те тако се и грађани односе према „својој“ држави!