Svet

26.05.2020. 12:22

Reuters

Autor: Nova Ekonomija

Letonija pokrenula kovid aplikaciju zasnovanu na Eplovim i Guglovim rešenjima

Foto: Pixabay

Svet

26.05.2020. 12:22

Letonija će po svemu sudeći postati jedna od prvih zemalja koja je lansirala aplikacija za pametne telefone, urađenu pomoću novih alatki koje su kreirali IT giganti iz Sjedinjenih Država, Epl i Gugl Alfabet, kako bi pomogli u praćenju infekcija korona virusom, javlja Rojters.

Na čemu je zasnovano rešenje Epla i Gugla možete pročitati OVDE. 

Letonijska „Apturi Covid“, ili u prevodu „Stop Kovid“ aplikacija, upravo je  zasnovana na tehnologiji koju su prošle nedeje lansirali Epl i Gugl i koja može da radi na 99 odsto pametnih telefona u svetu sa iOS i Android operativnim sistemima.

Prethodni uspeh aplikacija za pronalaženje virusa u zemljama poput Singapura i Australije, bio je rezultat različitih rešenja, jer nije bio zasnovan na Eplovom i Guglovom rešenju, zasnovanom na korišćenju bluetooth tehnologiji kratkog dometa, kao metodu merenja rizika od infekcije.

U Srbiji se još uvek, barem prema onome što se može čuti u javnosti, ne razmišlja o pravljenju aplikacije za praćenje zaraza korona virusom. https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/u-srbiji-za-sada-bez-aplikacija-za-pra%C4%87enje-zara%C5%BEenih. 

„Programeri veruju da će ponuđena rešenja naići na široku primenu, kao i da će se aplikacija uskladiti sa ostalim aplikacijama koje se širom sveta koriste za istim principima na kojim je i ona zasnovana“, navodi se u saopštenju, tvoraca aplikacije.

Aplikacija će u početku raditi samo među pripadnicima ove baltičke nacije koja broji oko 2 miliona ljudi.

Ali ovaj pristup u kreaciji aplikacije, Letoniju usklađuje sa za sada labavom koalicijom, koju čini nekoliko evropskih zemalja, Nemačka, Švajcarska i Estonija, koje rade na tome da omoguće svojim aplikacijama za praćenje virusa da razmenjuju neophodne informacije van državnih granica.

Poput rominga na mobilnom telefonu, to bi omogućilo aplikaciji da radi i onda kada korisnik putuje u inostranstvo i ohrabruje vlade zemalja da olakšaju kretanje, bez opasnosti da se pokrene drugi talas pandemije. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.