Globalna ekonomija mogla bi opet biti pogođena prekidom u lancima snabdevanja, prenela je agencija Bloomberg. Kineska nula kovid strategija (suzbijanje svakog žarišta korone) dala je zdravstvene rezultate u kratkom roku i očekujem da će Kina imati još perioda zatvaranja sve dok traje pandemija, kaže Maja Suđicki Trzin, generalna direktorka kompanije Samer&Co Shipping iz Novog Sada.
„Problem u snabdevanju može da nastane za dva meseca kada se pojača trgovinska razmena. Do tada, savetujem uvoznike da ukoliko nisu počeli, ozbiljnije rukovode zalihama jer je dobar udeo u poremećajima poslednjih godinu dana posledica nedostatka zaliha usled niskih troškova i dostupnosti opreme za međunarodni transport od 2012. godine nadalje“, kaže ona.
Ekonomisti bankarske grupacije HSBC su upozorili da ako se zaražavanje omikronom koji već preplavljuje veliki deo globalne ekonomije proširi širom Azije, posebno Kine, onda će prekid u proizvodnji biti neizbežan.
Foto: Pixabay
„Kina je od prvog dana pandemije imala strategiju „zero covid“ i u svojoj odluci nije nijednog trenutka odstupila. Prethodne odluke o zatvaranju administrativnih celina pogođene pojavom virusa dosledno je sprovodila i nijedna delatnost vezana za spoljnu trgovinu i međunarodni transport nije bila izuzetak“, kaže Maja Suđicki Trzin.
Sve je to imalo kratkoročne posledice za lokalno poslovanje, ali na našu žalost, dugoročne na globalne lance snabdevanja i industriju koja zavisi od kineske outsorsovane proizvodnje.
„Nova najavljena zatvaranja, ukoliko se dese u narednim sedmicama ne bi previše trebalo da imaju uticaja jer u vreme proslave Kineske Nove godine ekonomska aktivnost je slabija i obustava rada je redovna pojava. Poslednjih mesec dana primetna je stabilizacija u poslovanju i otpremi robe u meri koja je karakteristična za praznike“, kaže ona.
DRAMATIČNO STANJE U POMORSKOM TRANSPORTUPostoje pokušaji izazivanja blage panike kako bi se podigle cene usluga transporta, ali ako se posmatra pravo stanje kod dobavljača vidi se, kako ona ukazuje, da se dobar deo proizvodnje stabilizovao.
„Slično je i na strani tražnje. Sa druge strane Kina ima mehanizme da svojim odlukama utiče na globalne lance snabdevanja, ali mnoge posledice poremećaja na kraju mogu negativno da se odraze na investicione aktivnosti u Kini“, kaže ona.