Vesti iz sveta

28.08.2023. 17:07

Indikator.ba

Autor: Čedomir Savković

Manjak stanova na tržištu nekretnina u BIH

Prosečne cene po kvadratu 1.300 evra

novi stanovi Foto: Nova ekonomija

Izgradnja stanovi

Cene nekretnina u Bosni i Hercegovini i dalje rastu i više odgovaraju državljanima te zemlje koji žive u inostranstvu, ali ponuda i dalje ne zadovoljava tražnju. U prvom polugodištu 2023. godine, kako se navodi, u toj zemlji je prodato 1.555 novih stanova, dok je istovremeno tržištu ponuđeno 1.007 novih stanova.

Prosečnа cenа prodatih novih stаnvа po metru kvadratnom u drugom kvartalu 2023. godine iznosila je 2.603 KM (konvertibilnih maraka, oko 1.300 evra), u poređenju sа prosečnom cenom prodatih novih stanova u 2022. gоdini veća je za 6,5 posto, a u оdnоsu nа drugi kvartal 2022. godinе veća je za 5,1 odsto, prema podacima Agencije za statistiku BiH, preneo je portal Indikator.ba.

U prvom polugodištu ove godine prodato je 1555 novih stanova (695 u prvom, a 860 u drugom kvartalu), što je za devet odsto više nego u istom periodu prošle godine.

Ekonomista Faruk Hadžić kaže da je vrlo teško reći da li će i u kojem obimu cene nekretnina pasti, ali dodaje da on lično u ovom trenutku ne bi kupovao stan.

„Da se samo gleda tržište građana Bosna i Hercegovine, onda bi mogli očekivati pad. Međutim, na snažan rast cena nekretnina poprilično su zaslužni naši građani koji ne žive u BiH, koji zarađuju znatno veće plate van BiH i kojima su te cene prihvatljive i oni održavaju ovako visok nivo cena. Ono što sam izjavio prije tri-četiri meseca i sad ću ponoviti, u ovome trenutku ja ne bih rešavao stambeno pitanje“, ocenio je Hadžić.

Podbacio je drugi kvartal u kojem je izgrađeno svega 386 stanova, što je za 8,7 posto manje u odnosu na isti period 2022. godine.

Ipak, u izgradnji ima još 4.860 stanova, što predstavlja rast za 1,7 odsto u odnosu na broj nezavršenih stanova u istom periodu prošle godine.

Rast cena nekretnina i kamata, manja tražnja za stambenim kreditima

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.