Minimalna plata u Republici Srpskoj u idućoj godini iznosiće 900 KM (konvertibilnih maraka, oko 450 evra, odnosno 53.000 dinara) odlučila je Vlada Republike Srpske, nakon što se sindikati i poslodavci nisu uspeli da se dogovore o tom iznosu.
„S obzirom na to da se Ekonomsko – socijalni savet nije mogao dogovoriti oko iznosa najniže plate Vlada RS je utvrdila ovaj iznos“, rekao je nakon sednice ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Danijel Egić.
On je rekao kako je najniža plata utvrđena na osnovu privrednih kretanja i drugih važnih parametara.
U Srbiji će minimalna zarada od 1. januara 2024. godine iznositi 47.154 dinara, odnosno 401 evro, odlučio je u septembru Socijalno-ekonomski savet, a prenela Nova ekonomija.
Vlada Srbije 11. put zaredom bez saglasnosti sindikata, sledeće nedelje doneti konačnu odluku o visini minimalca.
Minimalac u Republici Srpskoj veći je nego u Srbiji za 50 evra. U Srbiji je inače u septembru minimalna potrošačka korpa procenjena na 52.000 dinara, što je koliko i minimalac u entitetu BiH sa sedištem u Banjalici, kada se preračuna u dinare, odnosno 53.000 RSD.
Predlog reprezentativnih sindikata koji učestvuju u pregovorima na sednicama Socijalno-ekonomskog saveta, bio je da minimalna zarada u Srbiji bude izjednačena sa minimalnom potrošačkom korpom i da iznosi 52.000 dinara, ali je predlog odbijen.
Istakao je da je Unija poslodavaca odbila da učestvuje na poslednjem sastanku sa predstavnicima Vlade RS.
„Poslodavci su predlagali minimalac od 750 do 770 KM, dok je Savez sindikata zahtevao minimalnu platu onakvu kako je to predložio predsednik RS odnosno 1.050 KM. S obzirom na to da se nisu mogli usaglasiti, Vlada je donela ovakvu odluku“, rekao je Egić.
Kako se podseća, priča oko povećanja minimalne plate u Srpskoj traje već dva meseca, i to nakon što je predsednik RS Milorad Dodik rekao da bi minimalac trebao da ide na 1.050 KM.
Dodikov predlog je naišao na oštre kritike poslovne zajednice koja tvrdi da će taj minimalac ugasiti više hiljada radnih mesta.
S druge strane, Vlada i sindikat kažu kako minimalac mora da raste značajnije od onog na šta su poslodavci spremni.