Međunarodni monetarni fond (MMF) saopštio je da je Grčka napravila izuzetan napredak u stabilizaciji svoje ekonomije.
Grčka je, prema oceni MMF-a, ostala na kursu za izlazak iz recesije sledeće godine, uprkos tome što nije ispunila rokove za privatizaciju i smanjenje broja državnih službenika.
U izveštaju objavljenom danas, MMF je takođe upozorio da je neophodno da Grčka sprovede velike strukturalne reforme, kako bi njena ekonomija mogla da doživi dugoročni rast.
Grčka koaliciona vlada bori se da u propisanom roku otpusti veliki broj javnih službenika, a trebalo bi da kasnije objavi detalje o planu da do kraja godine pošalje na prinudni odmor 25.000 zaposlenih, sa smanjenom platom. Predviđeno je da oni kasnije budu ili premešteni na drugo radno mesto ili otpušteni.
Grčka od 2010. preživljava na pomoći MMF-a i partnerskih zemalja iz evro zone, i već se šestu godinu nalazi u recesiji. Da bi nastavila da dobija međunarodnu pomoć, od Atine se očekuje da sprovede nepopularne reforme, koje podrazumevaju povećanje poreza i smanjenje broja javnih službenika.
Ja radim u Nemackoj kompaniji u Srbiji i neverovatno je koliko drzava izvrce cinjenice, umesto da stvori razvojni privredni ambijent. 2008. imali smo 109 zaposlenih, a sada smo se sveli na 22, jer u Srbiji nema dovoljno posla, birokratija nas unisti, takse, naknade, skriveni troskovi, neverovatne stvari se rade privrede, dok politicari pricaju svoju pricu za naivni narod. Nasa centrala nas pritiska i samo je pitanje trenutka kada ce dici ruke od nas, jer se ne isplati imati predstavnistvo u zemlji u kojoj ne mozete da napravite dobit i u kojoj kriza traje stalno.