Vesti iz sveta

13.12.2023. 09:21

Visual Capitalist

Autor: Cedomir Savkovic

MMF: Smanjenje kamatnih stopa počinje u prvoj polovini 2024. godine

Nova ekonomija

Međunarodni monetarni fond (MMF) očekuje da će centralne banke najvažnijih svetskih ekonomija početi sa postepenim ublažavanjem kamatnih stopa do sredine 2024. godine, i pored toga što nije izvesno da se inflacija trajno stabilizovala.

Podaci koje je objavio MMF odnose se na period do 2028. godine, a objavljeni su u publikaciji World Economic Outlook, piše u tekstu koji je objavio portal Visual Capitalist.

Od 2022. kamatne stope su porasle u Evropskoj uniji Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama za najmanje četiri odsto.

U 2023. godini, stope su nastavile rasti sporijim tempom i očekuje se da će dostići vrhunac početkom 2024. godine.

Takođe se projektuje da će američke Federalne rezerve (Centralna banka SAD), na primer, imati najviše kamatne stope oko 5,4% pre početka sprovođenja smanjenja stope u trećem kvartalu 2024. godine, kako predviđa MMF.

S druge strane, Japan kao jedna od četiri veće ekonomije o kojima govori MMF, drži kamatne stope na nula odsto, ili čak u „negativnoj zoni“ od 2016.

Uprkos padu japanskog jena i inflaciji (i cenama) u zemlji koja nastavlja rast, japanska ekonomija u celini se borila poslednjih nekoliko decenija sa slabom tražnjom potrošača.

Kako se dodaje, postoji zabrinutost da će povećanje kamatnih stopa dugoročno otežati ekonomski oporavak.

I dok druge centralne banke planiraju da počnu da smanjuju stope, Japan je spreman učiniti suprotno. MMF predviđa da će ta zemlja 2025. godine imati prve pozitivne kamatne stope u poslednjih devet godina.

Važno je zapamtiti da će buduća smanjenja stope u velikoj meri zavisiti od toga hoće li inflacija u zemljama nastaviti da usporava.

Veliki razvoj događaja, kao što je rat između Izraela i Hamasa, takođe može poremetiti globalna tržišta i naterati centralne banke da promene kurs.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.