Svet

26.02.2024. 13:53

Nova ekonomija/ Le Monde, Economic Times

Autor: Nova ekonomija

Može li Indija da umesto Kine postane „fabrika sveta“?

India (Pixabay)

Svet

26.02.2024. 13:53

Južnoazijski gigant, najveća demokratija na svetu, koji sanja o tome da se takmiči sa Kinom za poziciju „najveće fabrike na svetu“, poslednjih godina uspešno privlači vodeće tehnološke kompanije.

Pre svega, Apple-ov iPhone 15, Google-ov novi Pikel 8 i Samsung-ov Galaxy S24 se proizvode u Indiji. Čak i Elon Musk razmišlja o osnivanju fabrike električnih vozila u zemlji, piše francuski Le Monde.

Korak na koji se Epl odlučio još 2017. godine preduzima sve veći broj multinacionalnih kompanija.

Američka kompanija je počela da sklapa jeftine iPhone modele u Indiji još 2017. godine, a zatim je proširila svoje proizvodne mogućnosti zahvaljujući tajvanskim podizvođačima kao što su Pegatron i Vistron.

Epl je 2022. promenio brzinu i tamo počeo da proizvodi svoje najnovije modele, prvo iPhone 14, a zatim iPhone 15. Sada se između 12 i 14 odsto iPhone-a prodatih širom sveta proizvodi u Indiji.

Međutim, do kraja 2024. očekuje se da će četvrtina svih Apple pametnih telefona izaći iz indijskih fabrika.

Make in India, ambiciozna inicijativa indijske vlade koja promoviše domaću proizvodnju i proizvodnju kako bi podstakla ekonomski rast, pokrenuta je 2014. godine.

Inicijativa nastoji da privuče strane investicije i podstakne otvaranje novih radnih mesta poboljšanjem poslovnog okruženja. Program se fokusira na ključne sektore kao što su proizvodnja, infrastruktura i tehnologija, sa ciljem jačanja pozicije Indije kao globalnog proizvodnog čvorišta, pozicije u kojoj ona želi da se pojavi kao ozbiljan konkurent Kini.

U poređenju sa Kinom, Indija nudi konkurentske prednosti u smislu troškova rada, širenja domaćeg tržišta i mlade i kvalifikovane radne snage. Iako je Kina decenijama bila proizvodni gigant, globalne trgovinske tenzije i potraga za diverzifikacijom naveli su mnoge kompanije da Indiju smatraju atraktivnom destinacijom za uspostavljanje proizvodnih operacija.

Indijske sposobnosti u digitalizaciji i oblasti poluprovodnika, kao i visoka naučna kvalifikacija njenih radnika, visoko poznavanje engleskog (zvanični jezik zemlje zajedno sa hindskim) i konkurentne plate njene radne snage čine je veoma atraktivnom destinacijom za velike tehnološke kompanije.

Podsetimo, Indija je od 24. aprila 2023. preuzela od Kine status najmnogoljudnije zemlje na svetu.

Sa druge strane, neki analitičari upozoravaju da je zapravo Vijetnam, a ne Kina najveći rival Indije i da, ako ta azijska zemlja želi da izgradi robusnu industriju, proizvodnje računara i elektronike, mora brzo da promeni fokus. Kako piše Economic Times, umesto da se koncentriše na domaće tržište, trebalo bi da postane regionalno konkurentna i orijentisana na izvoz.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.