Svet

11.08.2014. 15:45

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Na ivici bankrota 11 država

Svet

11.08.2014. 15:45

Na svetu ima 11 zemalja na ivici državnog bankrota, sudeći prema proceni njihove kreditne sposobnosti koju je napravila agencija Mudiz investors servisiz.
Sve su sa procenom stepena CAA. Njihovu situaciju u nekim slučajevima pogoršava i negativni izgled ekonomije, finansijska i unutrašnja politička situacija.
Najrizičnije u grupi su zemlje s rejtingom CAA3 – Ukrajina, Jamajka, Grčka i Kipar. 
Samo za stepen je bolja situacija na Kubi s rejtingom CAA2. Isti stepen ima i Belize, mala tropska država u Centralnoj Americi. 
Argentina, Venecuela, Pakistan, Egipat i Ekvador imaju bonitet CAA1. 
Negativni izgled kreditne sposobnosti imaju Ukrajina, Venecuela i Egipat. Situacija se najverovatnije neće poboljšati, ali ni pogoršati u Ekvadoru, Pakistanu, Argentini, Belizeu, na Kubi i u Grčkoj. U celini pozitivan trend vlada na Jamajci i na Kipru. 
Od zemalja na ivici bankrota, objektivno su u najboljoj situaciji Grčka i Kipar, članice zone evra. Obe zemlje se oslanjaju na snažne kreditne izvore Evropske unije i zahvaljujući tome dobijaju i kredite od Medjunarodnog monetarnog fonda (MMF) za premošćavanje problema. 
Bonitet Egipta i Ukrajine pogoršali su unutrašnjopolitički konflikti i pad njihovih privreda tokom nemira. U slučaju Venecuele i Kube radi se o medjunarodnoj izolaciji i nekonkurentnosti ekonomskog sistema.
Zahvaljujući strukturnim promenama u ekonomskom sistemu situacija u Ekvadoru se poboljšava. 
MMF je u izveštaju o proceni te latinoameričke zemlje naveo da je njen privredni rast poslednjih godina dostigao relativno zdrav tempo. 
U 2012. godini rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Ekvadora bio je 5,1 odsto na godišnjem nivou, a prošle godine 4,2 odsto. Ove godine bi trebalo da ostane na prošlogodišnjem nivou. 
Mudiz je kreditnu sposobnost Ekvadora postepeno poboljšavao, sa nivou Caa3, do Caa1 u 2012. godini.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Ma ne brinite se. Dobicemo novog kradonacelnika da nastavi posao Bogdanovica, Djilasa, Malog.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.