Pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD izazvala je nagle promene na tržištima odmah po objavi rezultata. Berzanski indeksi beleže rast, dolar jača u odnosu na evro i britansku funtu, a bitkoin je dostigao svoj rekord.
Kao i u prvom terminu kada je ušao u Belu kuću, Trampov drugi mandat je izazvao snažne reakcije na tržištu, a one su ovaj put zasnovane na njegovom delovanju u prvom mandatu i najavama iz aktuelne kampanje.
Tokom svoje kampanje Tramp je jasno postavio akcenat na protekcionističke politike, među kojima je i uvođenje carina, o čemu je Nova ekonomija već pisala.
Rezultati današnjih izbora su bili jedan od elemenata „poremećaja“ na tržištima širom sveta, a stručnjaci smatraju da će se pojedini elementi ovih promena tek odraziti na duže staze.
„Bankarske akcije su zabeležile snažan rast u očekivanju manje striktne regulacije i verovatno dugoročno viših kamata usled neophodnosti većeg zaduživanja SAD“, kaže Nenad Gujaničić, berzanski broker u Momentum Securities za Novu ekonomiju.
Takođe, Gujaničić objašnjava kako će „pritisak na kineske akcije biti postojan jer je malo verovatno da će izostati izvesna konfrontacija između dve najveće privrede sveta“.
Sa druge strane, gledajući akcije korporacija, posebno se ističe skok akcija Trump Media & Technology grupe – za čak 10,43 odsto, čija je sada vrednost, u odnosu na početak ove godine, veća za 93,94 odsto.
Takođe, primetan skok vrednosti akcija beleži tehnološka kompanija čije se aktivnosti oslanjaju na vazduhoplovnu i odbrambenu industriju – Mercury Systems za 14,07 odsto.
Gujaničić smatra da „od pojedinačnih akcija najveći dobitnik je Tesla, upravo zbog velikog doprinosa Maska ustoličenju Trampa“.
Zaista, pre otvaranja tržišta, Tesline akcije su skočile 15 odsto.
„Iako je Tramp zagovornih starih industrija, koje su zabeležile veliki rast nakon njegovog imenovanja u prvom mandatu, očekuje se da će se zahvaljujući Masku “otopiti” njegov stav prema elektrifikaciji u industriji automobila“, navodi berzanski broker.
Tržište robe, i to prevashodno plemenitih ruda, nakon Trampove pobede beleži pad, te tako zlato beleži pad od 1,29 odsto, srebro 2,44 odsto, bakar 3,5 odsto.
„Cena zlata je dosta pala, delimično usled jačanja kursa dolara, ali pre svega jer je izostala postizborna neizvesnost koja je mogla kulminirati nepriznavanjem izbora jedne ili druge strane“, kaže za Novu ekonomiju Gujaničić.
Kripto tržišta nisu ostala „netaknuta“, te tako bitkoin kao predstavnik kripto tržišta beleži rast vrednosti (7,13 odsto) jer se očekuje da bi pod novom administracijom kripto tržište moglo imati blažu regulativu – premda je u Bajdenovom mandatu omogućeno trgovina ovom vrstom imovine putem ETF-ova.
Rastuće šanse za pobedu Trampa na izborima uticale su i na fjučerse indeksa S&P 500 koji su porasli oko 1,81 odsto, NASDAQ 100 beleži rast od 2,13 odsto, a Dow Jones ima skok od 3,09 odsto.
Američke obveznice su oslabile zbog očekivanja da će doći do ubrzane inflacije, a prinosi od tridesetogodišnjih državnih obveznica skočili su za oko 20 baznih poena na 4,45 odsto, dok su prinosi na desetogodišnje državne obveznice zabeležili skok od 4,04 odsto.
Kako Gujaničić objašnjava, možemo očekivati veće budžetske rashode – veće zaduživanje u budućem periodu, koji bi potencijalno pogurali prinose na američke obveznice.
Što se tiče vrednosti dolara, on je nakon Trampove pobede ojačao u odnosu na većinu drugih valuta, te je tako u odnosu na evro ojačao za 1,81 odsto.
Gledajući promene cene nafte, Bloomberg adria navodi kako je nafta pala kako su rasle šanse Trumpa da pobedi u predsedničkoj trci, a nakon što je izveštaj iz energetskog sektora nagovestio povećanje američkih zaliha.
Takođe, objašnjavaju da je skok američke valute opteretio većinu sirovina, a svetski referentna nafta brent pala je na 74 dolara za barel, dok je američki „benčmark“ West Texas Intermediate pao ispod 71 dolara.
Koje su glavne razlike u ekonomskim planovima Donalda Trampa i Kamale Haris?