Svet

04.08.2023. 17:38

CNBC

Autor: Čedomir Savković

Najveći proizvođač pirinča, Indija zabranila njegov izvoz

Foto: Pixabay

Svet

04.08.2023. 17:38

Indija koja je najveći izvoznik pirinča i trenutno najmnogoljudnija zemlja u svetu zabranila je izvoz belog pirinča i ta mera nanosi štetu milionima ljudi. Ta zemlja želi da ukroti rastuće cene hrane na domaćem tržištu.

Kako je preneo CNBC, Vlada Indije nastoji da osigura dostupnost te prehrambene namirnice po razumnim cenama u trenutku kada su njene cene na svetskom tržištu najveće u poslednjih deset godina.

Osim Azije, mnoge afričke i bliskoistočne zemlje su takođe podložne zabrani izvoza indijaskog pirinča.

Basmati pirinač koji ne podleže zabrani izvoza se uzgaja u Indiji i Pakistanu i ima manji sadržaj skroba od običnog pirinča

Indijska zabrana izvoza pirinča mogla bi, kako se dodaje, da se proširi na globalna tržišta pirinča, očekuje se da će to uticati na milione ljudi, a azijski i afrički potrošači će podneti najveći teret te mere.

Indija inače pokriva više od 40 odsto globalne trgovine pirinčem, a analitičari očekuju da će Malezija najviše biti pogođena tom zabranom, jer se dosta oslanja na uvoz indijskog pirinča.

Cena pirinča iznosila je u proseku sada oko 34,60 američkih dolara za 100 kilograma, a tek će 2024. pasti na 29 dolara za 100 kilograma, prenela je nedavno Nova ekonomija.

Pored togam verovatno će, kako se dodaje, biti pogođen i Singapur, a izveštaj pokazuje da Indija čini oko 30 odsto uvoza pirinča u taj grad-državu, koji inače dosta zavisi od uvoza hrane.

Pored Indije, među ostale velike proizvođače pirinča svrstavaju se azijske države Tajland, Pakistan i Vijetnam.

Pored azijskih, merom zabrane izvoza pirinča iz Indije pogođene su i afričke (podsaharske, severnoafričke), kao i bliskoistočne zemlje.

Kompanija Fitch Solutions je navela Džibuti, Liberiju, Katar, Gambiju i Kuvajt kao zemlje koje su najizloženije indijskom zabranom.

Ovo nije prvi put da Indija nameće zabranu izvoza ne-basmati pirinča, ali bi uticaj ovog puta mogao biti dalekosežniji nego ranije, ocenjuju analitičari.

U oktobru 2007. Indija je takođe uvela zabranu izvoza takozvanog ne-basmatija, da bi privremeno ukinula zabranu i ponovo je uvela u aprilu 2008. godine, što je dovelo do povećanja cena za skoro 30 odsto i dostiglo rekordnih 22,43 dolara za 50 kilograma (mereno po jedinici hundredweight, cwt).

Cene pirinča su se inače utrostručile u periodu od šest meseci.

Kako bi sprečila eventualne nestašice Vlada Srbije je prošle godine takođe uvodila zabrane izvoza nekih životnih namirnica.

Globalna cena pirinča i dalje (pre)visoka, prete nestašice

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.