Svet

20.03.2024. 09:17

Nova ekonomija, HRT

Autor: Nova ekonomija

Najviše stranih radnika u Hrvatskoj dolazi iz Nepala  

Gradjevinski radnici Foto: Pixabay

Svet

20.03.2024. 09:17

 Nedostatak radne snage u većini sektora trenutno je jedan od najvećih problema hrvatske privrede.

U najvećoj meri podstaknut je iseljavanjem građana Hrvatske u razvijenije zemlje Evropske unije što značajno utiče na produktivnost privrede zbog čega je neophodan uvoz stranih radnika, piše HRT.

Na konferenciji koju je organizovalo Hrvatsko udruženje poslodavaca „Ekonomska kafa: Zakon o strancima“ 18. marta Irena Weber, direktorka tog udruženja rekla je da se “dovoljan broj zaposlenih može osigurati samo sistemskim pristupom koji uključuje promenu poreskog tretmana rada”.

Poslodavci smatraju da je potrebno i donošenje modernog zakona o radu, aktivacija radno sposobnih na tržištu, usklađivanje obrazovnog sistema sa potrebama na tržištu rada i uvoz radne snage.

Davor Božinović, potpredsednik vlade i ministar unutarnjih poslova Hrvatske predstavio je novi Zakon o strancima i najnovije brojke o dozvolama za rad i boravak stranih radnika u Hrvatskoj.

U poslednja dva meseca izdato je 43.299 dozvola za rad i boravak stranaca u Hrvatskoj, što je 46 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

 

Dok je u prošlog godini najveći broj stranih radnika u Hrvatsku dolazio iz susednih zemalja, iz Bosne i Hercegovine i Srbije, od početka ove godine najviše radnika dolazi iz Nepala.

Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova Hrvatske, najveći broj dozvola za boravak i rad izdat je u građevinarstvu, zatim u turizmu i ugostiteljstvu.

Najveći broj dozvola za boravak i rad do 29. februara ove godine, kako su objavile agencije, izdat je državljanima Nepala – 7.038, iza kojih slede oni iz Bosne i Hercegovine – 6.039, Indije – 3.469, Srbije – 3.317, Filipina – 2.936, Bangladeša – 2.272 te Severne Makedonije, Kosova, Turske i Uzbekistana.

 

Otvoreni Balkan: Od marta neće trebati boravišne i radne dozvole

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.