Vesti iz sveta

31.03.2015. 10:36

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Nemačka u narednim decenijama ostaje bez trećine radne snage

U predstojećim decenijama, Nemačka će biti zavisna od imigranata, bez kojih će broj radno sposobnih građana biti smanjen za čak 36 odsto.
Procenjuje se da će do 2050. godine broj radno sposobnih građana biti smanjen sa oko 45 miliona, koliko iznosi danas, na manje od 29 miliona, pokazala je studija medijske grupacije „Bertelsman“.
Čak i kada bi stopa zaposlenosti žena sustigla stopu zaposlenosti muškaraca, a starosna granica za penzionisanje bila podignuta na 70 godina, broj potencijalnih radnika u Nemačkoj porastao bi za svega 4,4 miliona, navodi „Bertelsman“.
Grupacija procenjuje da će trenutno visok broj imigranata iz zemalja EU u bliskoj budućnosti biti značajno smanjen, što ukazuje na potrebu privlačenja kvalifikovanih radnika iz zemalja van EU. 
U 2013, u Nemačku je pristiglo 429.000 više ljudi nego što je napustilo tu zemlju, a Federalni zavod za statistiku procenjuje da je prošle godine ta cifra iznosila 470.000 ljudi. 
Prema studiji, takav nivo imigracije bio bi dovoljan da u narednih 10 godina radna snaga u Nemačkoj bude na zadovoljavajućem nivou, ali će nakon toga potreba za imigrantima rasti, budući da će generacija takozvanih „bejbi bumera“ početi da odlazi u penziju. Do 2030., jedan od dva kvalifikovana radnika u Nemačkoj biće penzionisan. 
Trenutno visok nivo imigracije iz zemalja EU (oko 300.000 u 2013.) biće smanjen, delom zbog demografskih faktora, budući da se populacija celokupne EU smanjuje. 
Pored toga, uz ekonomski napredak zemalja u krizi, opada želja za imigracijom. Studija predviđa da će do 2050. iz EU u Nemačku stizati svega 70.000 imigranata godišnje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Ako sam dobro shvatila Zakon kaze ako nemas za poklon ne idi kod lekara a i ako odes dobices i uslugu koja je adekvatna datoj vrednosti poklona

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.