Vesti iz sveta

25.07.2023. 11:11

DW

Autor: Katarina Pantelić

Nemačkim ugostiteljima nedostaje 65.000 radnika

Foto: Pixabay

U biroima za zapošljavanje širom Nemačke trenutno ima 33.160 slobodnih radnih mesta u ugostiteljskoj i hotelskoj industriji. Oko 40.000 radnika u ugostiteljstvu i hotelijerstvu je nedostajalo 2019. godine, a procenjuje se da je u toku pandemije taj broj porastao na oko 65.000, piše Dojče Vele (DW).

Predstavnica Udruženja nemačkih hotelijera i ugostitelja (Degoha) Sandra Varden rekla je da nogi restorani i hoteli više čak i ne prijavljuju biroima za zapošljavanje da su im potrebni radnici jer ne očekuju ni da će ih biroi poslati.

„Nedostatak radne snage je glavni razlog za zabrinutost hotelijera i ugostitelja“, navela je Degoha u saopštenju, piše DW.

Kako se navodi, tokom pandemije i zatvaranja radnji, mnogi radnici ove branše su se zaposlili u drugom, obično bolje plaćenom sektoru, a potražnja za radnicima je drastično porasla, posebno usred sezone godišnjih odmora.

Varden je rekla da usled nedostatka broja radnika u ugostiteljstvu, mnogi kafići i restorani pribegavaju raznim merama kao što su skraćivanje radnog vremena, pravljenje pauze nekoliko dana tokom nedelje ili zbog nedostatka osoblja u kuhinji smanjuju jelovnik.

„U nekim objektima se uvodi sistem samposluge jer jednostavno nedostaju konobari“, rekla je ona.

Kako je navelo Udurženje nemačkih hotela i ugostitelja, najviše nade u vezi sa zapošljavanjem se sada polaže u prihvaćeni reformisani zakon o useljavanju, koji će omogućiti lakše useljavanje radnika iz zemalja van EU i radnicima bez fakultetske diplome, ali i lakši pristup tržištu rada za izbeglice.

Istakli su da je potrebno raditi na poboljšanju imidža o zapošljavanju u ovom sektoru, ali se ne pominju povećanja plata, koje su relativno niske u ugostiteljskom i hotelskom sektoru.

Prema podacima onlajn portala za zapošljavanje Stepstone, kvalifikovani kuvar u Nemačkoj može da računa na mesečnu bruto platu od oko 2.600 evra.

Broj stranih firmi u Crnoj Gori i dalje u porastu

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.