Rasprave oko korišćenja vode u španskoj poljoprivredi mogao bi da ugrozi status tamošnjih jagoda, jednog od najprepoznatljivijih proizvoda u evropskim supermarketima. Nemački ekološki aktivisti već su najavili bojkot tog voća, jer njegov uzgoj ugrožava vodne resurse poznate plavne regije u Španiji.
Direktan povod najavljenog bojkota je zakon koji je predložila konzervativna vlada španske pokrajijne Andaluzije, na čelu sa Huanom Manuelom Morenom Bonilom (Juan Manuel Moreno Bonilla).
Kritičari zakona kažu kako bi on legalizovao čak 1.000 ilegalnih bunara koje koriste farmeri u toj oblasti, koji se uglavnom koriste za navodnjavanje zasada jagoda.
Tereza Ribera, španska ministarka za životnu sredinu koja dolazi iz redova soocijalista, izjavila je za Fajnenšel tajms kako su španski farmeri „u riziku da izgube svoju dobru reputaciju“.
Ribera je rekla da je duboko zabrinuta pozivom na bojkot: „Proizvođači jagoda u Španiji koji poštuju zakon, koji imaju pravo na vodu, ne zaslužuju reputacijski rizik koji donosi potez Morena Bonile“.
Campact, levičarska aktivističku grupa iz Nemačke, najavila je da će pokušati velike lance supermarketa, kao što su Lidl i Aldi, da prestanu sa otkupom voća uzgajanog oko močvare Donjane, dela provincije Huelva, koja je usmerena na proizvodnju jagodičastog voća u Andaluziji.
Nemački aktivisti tvrde da Španija rizikuje katastrofu kako bi uzgajala jeftine jagode za nemačke potrošače, a onlajn peticija koju je pokrenula privukla je oko 170.000 potpisa.
Kako se navodi, nedostatak vode je sve veći problem za Evropu, gde temperature rastu brže nego na bilo kom drugom kontinentu, a sa njom i tenzije između velikih potrošača vode i zahteva aktivista za očuvanje životne sredine.
O tom potencijalnom ekološkom problemu ranije je pisao i naš portal.
Nacionalni park u Španiji ugrožen zbog zasada jagode
Posle Nemačke, koja je prošle godine uvezla španske jagode u vrednosti od 196 miliona evra, najveća izvozna tržišta tog voća su Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Italija.
Situaciji otežava i činjenica da se 35 odsto Španije, uključujući Huelvu – nalazi se usred „dugotrajne suše“, prema procenama centralne vlade u Madridu, koja se inače protivi novom zakonu kojin je predložen u Andaluziji.
Dok u Španiji traje suša i nesuglasice u vezi sa korišćenjem vode u Andaluziji, u Srbiji se ovog proleća ponovo broji šteta od poplava na teritoriji Lužničke Doline blizu Požege i Užica, Valjevu, Ivanjici, krajevima koji su takođe poznati po voćarskoj proizvodnji.