Vesti iz sveta

27.11.2023. 16:11

TechCrunch

Autor: Nova ekonomija

Neuralink prikupio 43 miliona dolara investicija, uprkos kontroverzama

Kompanija Ilona Maska obezbedila je dodatna sredstva - usred kontroverzi i kritika

mikrocipovi Foto: Pixabay

Kompanija Neuralink, startap Ilona Maska koja se fokusirana na razvoj implanta koji će čitati moždane talase, uspela je da prikupi dodatnih 43 miliona dolara putem rizičnog kapitala, prema podacima prijavljenim američkoj Komisiji za hartije od vrednosti (SEC)-

Najnoviji izveštaji pokazuju da je kompanija povećala svoje finansiranje sa 280 miliona na 323 miliona dolara u avgustu, uz učešće trideset dva investitora, navodi portal TechCrunch

Neuralink odavno nije objavljivao procene sopstvene vrednosti, ali je Rojters u junu izvestio da je kompanija procenjena na oko pet milijardi dolara, nakon povećanja privatnih investicija.

Osnovana 2016. godine, kompanija Neuralink je razvila uređaj sličan „šivaćoj mašini“, koji navodno može da se poveže sa nervima unutar mozga.

Tako nastale „niti“ se zatim povezuju sa prilagođenim čipom, koji sadrži elektrode za čitanje informacija iz grupa neurona.

Implantati za čitanje moždanih signala nisu novina, ali inovacija Neuralinka leži u stvaranju bežičnih implantata i povećanju broja implantiranih elektroda.

U maju je Neuralink dobio odobrenje američke Uprave za hranu i lekove (FDA) za klinička testiranja na ljudima, nakon što je njihov prethodni zahtev odbijen.

Kompanija je skoro istog trenutka počela sa regrutovanjem za prva testiranja na ljudima kod FDA.

Međutim, Neuralink se suočava sa sve većom pažnjom zbog optužbi za toksičnu kulturu na radnom mestu i neetičke istraživačke prakse.

U članku objavljenom u januaru 2022. godine u časopisu Fortune, anonimni bivši zaposleni opisali su „kulturu krivice i straha“, u kojoj je Mask često potkopavao menadžment podstičući mlađe zaposlene da mu direktno šalju mejlove sa problemima i žalbama.

Do avgusta 2020. godine, samo troje od osam naučnika-osnivača je ostalo u kompaniji, što je rezultat, kako opisuje Stat News, „unutrašnjeg sukoba u kojem su se žurba i kratki rokovi sukobili sa sporim i postepenim tempom nauke“.

Komitet lekara za odgovornu medicinu (PCRM) je 2022. godine optužio Neuralink i UC Davis, nekadašnjeg istraživačkog partnera, za zlostavljanje majmuna uključenih u testiranje Neuralinkove opreme, koji su navodno bilo izloženi psihološkom stresu i hroničnim infekcijama usled operacija.

Izveštaji medija kao što su Rojters i Wired sugerišu da su testiranja ubrzana zbog Maskovih zahteva za brzim rezultatima, što je dovelo do komplikacija pri instaliranju elektroda, uključujući delimičnu paralizu i oticanje mozga.

Neuralink je gotovo godinu dana bio pod federalnom istragom Ministarstva poljoprivrede SAD (USDA) u vezi sa kršenjem dobrobiti životinja.

USDA je na kraju zaključio da „nema dokaza“ o kršenju dobrobiti životinja u ispitivanjima, osim prethodno samoprijavljenog incidenta iz 2019. godine, ali je PCRM osporio te rezultate istrage.

U novembru 2023. godine, američki zakonodavci zatražili su od SEC-a da istraži Neuralink zbog izostavljanja detalja o smrti najmanje dvanaest životinja koje su hirurški opremljene njihovim implantatima.

Mask hoće da društvena mreža X zameni banke do kraja 2024. godine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.