Agrobiznis kompanija iz Severne Makedonije „ZK Pelagonija“ saopštila je da će niska cena pšenice u toj zemlji dovesti do kolapsa sektora proizvodnje žita. Naime, stočno brašno ima cenu od 12 denara po kilolgramu (oko 23 dinara), a najava mlinova u Makedoniji je da će pšenicu iz ovogodišnje žetve otkupljivati po ceni od devet do 11 denara (17 do 21 dinara).
„Ova otkupna cena će dovesti do gubitka za proizvođače pšenice, a gubitak u primarnoj proizvodnji znači gubitak i u narednoj godini. Poljoprivrednik neće imati sredstava da nabavi neophodne repromaterijale za finansiranje sledeće žetve, što će značajno uticati na kvantitet i kvalitet buduće proizvodnje“, navodi Pelagonija, a prenosi Makedonska informativna agencija (MIA).
Naglasili su da računice pokazuju da bi otkupna cena pšenice trebalo da bude 14,42 denara po kilogramu, ukoliko se uzme u obzir da se pri preradi 1.000 tona pšenice dobije 300 tona pšeničnog brašna, 330 tona brašna tip 500 i 370 tona brašna tip 400.
na to treba dodati i troškove prerade kao što su struja, ambalaža, cena rada i ostvarvanje profita.
ZP Pelagonija je uporedila i cene pšenice na svetskom tržištu i u Srbiji.
„ZP Pelagonija“ naglasila je i da se cene pšenice daleko razlikuju na svetskom tržištu ali i u Srbiji. Pa je tako na svetskoj berzi MATIF otkupna cena pšenice 232,75 evra po toni, dok je u Srbiji, prema navodima Pelagonije, 195 evra po toni, odnosno 14,20 denara po kilogramu.
„To znači da je nabavka pšenice iz Srbije trenutno mnogo veća od traženih cena mlinova u Makedoniji“, naveli su.
Istakli su da „nimalo nije fer“ prema proizvođačima pšenice da se mlinari udružuju i pšenicu kupuju po niskim cenama, kao i da to „nema realnu osnovu s obzirom na tržišne uslove“.
„Ukoliko se dozvole nerealno niske cene koje zahtevaju mlinari, to će dovesti do gubitka za proizvođače i samo je pitanje koliko će to iznositi, odnosno ako država pruži određenu finansijsku pomoć, to će biti moguće da dostigne pozitivnu nulu. Insistiramo na tome da se ima u vidu i ima u vidu da je pšenica strateški proizvod za Makedoniju, a neosnovano mešanje i narušavanje tržišta pšenice povlači negativne posledice na celokupnu ekonomiju i ekonomske tokove zemlje“, naveli su iz ZK Pelagonija.
Vlada Srbije je prošli petak donela zaključak da Direkcija za robne rezerve kupi 200.000 tona merkantilne pšenice ovogodišnjeg roda po ceni od 25 dinara po kilogramu plus PDV.
Kupovina merkantilne pšenice u Srbiji će se vršiti posredstvom Produktivne berze Novi Sad.
Robne rezerve otkupljuju 200.000 tona pšenice