Vesti iz sveta

05.02.2024. 09:28

The Washington Post

Autor: Nova ekonomija

Njujork označio društvene mreže kao „opasnost po javno zdravlje“

Foto: Pixabay

Njujork je označio društvene medije kao opasnost po javno zdravlje zbog njihovog uticaja na mentalno zdravlje mladih, postavši tako prvi veliki grad u Sjedinjenim Američkim Državama koji je preduzeo takav korak, rekao je gradonačelnik Erik Adams.

„Kompanije poput TikToka, Jutjuba, Fejsbuka podstiču krizu mentalnog zdravlja tako što dizajniraju svoje platforme sa zavisničkim i opasnim funkcijama“, rekao je Adams u godišnjem obraćanju.

Kao odgovor, rekao je on, komesar za zdravstvo Njujorka Ašvin Vasan „izdao je savet komesara za zdravstvo kojim se društveni mediji zvanično označavaju kao opasnost po javno zdravlje u Njujorku”, piše Vašington Post.

U savetu izdatom poslednjeg dana januara, Vasan je izneo podatke o pogoršanju stanja mentalnog zdravlja mladih u Njujorku i ponudio im smernice, podstičući ih na sticanje zdrave upotrebe društvenih medija, kao što su uvođenje vremena i mesta bez tehnologije, praćenje sopstvenih emocija tokom upotrebe, kao i deljenje zabrinutosti u vezi sa društvenim medijima i mentalnim zdravljem sa odraslima.

Blizu 95 odsto tinejdžera u SAD koristi neki oblik društvenih mreža, gde mnogi pronalaze mesto za povezivanje sa prijateljima, razgovor o interesovanjima ili mogućnost da prate trendove.

Ali, s obzirom na to da se mladi ljudi suočavaju sa krizom mentalnog zdravlja bez presedana koju su neki stručnjaci povezivali sa društvenim mrežama, raste zabrinutost u vezi sa upotrebom ovih platformi i navikama zavisnosti koje mogu da stvore.

Nekoliko kompanija, uključujući TikTok i Jutjub, prema analizi Vašington Posta, već je reagovalo u ranijem periodu na rastuću zabrinutost u društvu, dodavanjem novih funkcija, kako bi roditeljima pružili veću kontrolu nad aktivnostima svoje dece i mogućnost da ograniče vreme koje provode na mreži.

U savetu komesara za zdravstvo Njujorka, navodi se i da je između 2011. i 2021. godine stopa srednjoškolaca u gradu koji doživljavaju beznađe porasla za više od 42 odsto, a stopa samoubilačkih ideja porasla je za više od 34 odsto.

Društvene mreže su veliki rizik od nasilnika

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.