Svet

10.01.2024. 09:26

Nikkei

Autor: Nova ekonomija

Obruč se steže: I Japan planira nove propise za tehnološke divove

Pexels

Svet

10.01.2024. 09:26

U nastojanju da ograniči monopolistički uticaj tehnoloških giganta na svoje tržište, japanska vlada se priprema za uvođenje regulativa koje bi mogle značajno da promene način poslovanja kompanija kao što su Apple i Google u ovoj zemlji. Planirane regulative, koje će biti upućene parlamentu 2024. godine, zahtevaće od ovih kompanija da dozvole korišćenje alternativnih prodavnica aplikacija i sistema plaćanja na njihovim mobilnim operativnim sistemima, piše Nikkei.

Ovim regulativama, Japan se pridružuje sve većem broju zemalja koje pokušavaju da obuzdaju tehnološke gigante i njihov uticaj na digitalno tržište.

Ovaj potez ima za cilj da se suzbije zloupotrebu dominantne pozicije koju ove kompanije imaju na japanskom tržištu, sa posebnim fokusom na četiri ključna područja: prodavnice aplikacija i plaćanja, pretraživače, pregledače i operativne sisteme.

Japanska Komisija za poštenu trgovinu (Japan Fair Trade Commission) dobiće ovlašćenja da nametne kazne za kršenje ovih propisa.

Ukoliko se ove mere usvoje po uzoru na postojeće antimonopolske zakone, kazne bi mogle iznositi oko šest odsto prihoda ostvarenih od aktivnosti koje krše nova pravila.

Vlada će odrediti koje kompanije će biti obuhvaćene ovim zakonom, zasnivajući se na kriterijumima poput obima prodaje i broja korisnika.

Očekuje se da će ove regulative uticati uglavnom na multinacionalne gigante, dok japanske kompanije verovatno neće biti obuhvaćene.

Trenutno, Apple ne dozvoljava preuzimanje aplikacija na iPhone uređaje preko kanala koji nisu njihova sopstvena App Store prodavnica.

Takođe, sva in-app plaćanja moraju se obavljati preko Apple-ovog sistema, koji uzima proviziju do 30 odsto.

Iako Google dozvoljava postojanje trećih platformi za distribuciju aplikacija, i dalje zahteva da aplikacije koriste njegov sistem naplate. Ovi efektivni monopoli za in-app plaćanja mogu dovesti do toga da korisnici plaćaju više za isti sadržaj ili usluge na mobilnim uređajima nego na ličnim računarima.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.