Vesti iz sveta

28.11.2022. 14:18

Reuters

Autor: Nova ekonomija

Očekuje se dalji pad cene nafte

Foto: Pxhere

Naftna platforma u moru

Cene nafte na svetskim tržištima ponovo su u padi. Protesti protiv strogih pandemijskih ograničenja u Kini, najvećem svetskom uvozniku sirove nafte, mogli bi da utiču na tražnju za tim gorivom.

Kako je preneo Rojters, ce nafte brent pala je za 2,43 dolara, odnosno 2,9 odsto i rano jutros prodavala se 80,61 dolara za barel.

Kako se dodaje, ta cena je najniža u poslednjih 11 meseci.

Pre toga, cena je takođe bila u padu za tri odsto.

Cena sirove nafte u Teksasu (U.S. West Texas Intermediate – WTI) , jutros je koštala 74,12 dolara za barel, a pre toga, padala je čak i do 73,60 dolara, što je najniža cena od decembra prošle godine.

Obe cene, koje se uzimaju kao referentne cene na svetskim tržištima prošle nedelje bile su najniže i u zadnjih deset meseci i padale su tri nedelje za redom.

Gorivo opet pojeftinilo na pumpama

Na tražnju nafte su svetu utiču i protesti protiv pandemijskih mera u Kini, zemlji koja je trenutno najveći uvoznik sirove nafte.

Analitičari očekuju da će se cena sirove nafte na svetskim tržištima u narednom  periodu kretai od 70 do 75 dolara za barel.

„Osim ako se zemlje OPEK+ ne dogovore o manjenju proizvodnje nafte ili ako Sjedinjene Države ne krenu da ponovo popune svoje strateške rezerve nafte, cene nafte mogu još više da padnu“, rekao je Hirojuki Kikukava (Hiroyuki Kikukawa) iz kompanije Nissan Securities.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njeni saveznici, uključujući Rusiju, poznata kao OPEK+, sastaće se četvrtog decembra.

U oktobru, OPEK+ se složio da smanji svoju ciljanu proizvodnju za dva miliona barela dnevno do 2023. godine.

Pored toga, očekuje se i primena ograničenja cene ruske nafte u zemljama Evrospke unije i u zemljama članicama organizacije G7, kako bi se Rusiji otežalo finansiranje rata u Ukrajini.

Cene goriva u Srbiji i pored pojeftinjenja i dalje su visoke, iako ih Vlada Srbije ograničava svakog petka.

Cena benzina je 178, a evrodizela 209. dinara  za litar.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.