Svet

12.08.2024. 14:51

ITPro

Autor: Nova ekonomija

OpenAI suočen sa ozbiljnim finansijskim izazovima

Chat GPT Foto: Freepik - frimufilms

Svet

12.08.2024. 14:51

OpenAI, jedan od vodećih igrača u oblasti veštačke inteligencije, mogao bi da se suoči sa ozbiljnim finansijskim problemima u narednih 12 meseci, ukoliko ne uspe da prikupi dodatna sredstva.

Prema nedavno otkrivenim informacijama, kompanija se suočava sa ogromnim gubicima koji bi mogli dostići čak pet milijardi dolara, zbog čega će verovatno morati da preispita svoje poslovne strategije i pronađe nove izvore prihoda, kako bi izbegao potencijalni bankrot.

Troškovi vezani za obuku i primenu veštačke inteligencije bi mogli da premaše sedam milijardi dolara ove godine, dok se procenjuje da će dodatnih 1,5 milijardi dolara biti potrošeno na plate zaposlenih.

Ovi troškovi daleko nadmašuju izdvajanja konkurenata u oblasti generativne veštačke inteligencije, što dodatno komplikuje situaciju za OpenAI, piše ITPro.

Održavanje ključnih servisa, kao što je četbot ChatGPT, postaje sve skuplje, s procenama koje pokazuju da dnevni troškovi održavanja dostižu skoro 700.000 dolara.

Ovako visoki troškovi, u kombinaciji sa relativno niskim prihodima od oko 3,5 milijardi dolara godišnje, dovode u pitanje održivost trenutnog poslovnog modela OpenAI-a.

Iako je kompanija ostvarila povlašćeni pristup Microsoftovim Azure cloud uslugama, analitičari sve češće izražavaju zabrinutost zbog mogućnosti opstanka kompanije, uprkos velikim ulaganjima koja su do sada privukli.

Dok se OpenAI suočava sa ovim izazovima, šira AI industrija takođe preispituje vrednost generativne veštačke inteligencije. Mnogi tehnološki lideri postaju skeptični prema realnim povratima na uložena sredstva u ove tehnologije, što dodatno komplikuje situaciju.

S obzirom na trenutni pravac razvoja i rastuće troškove, OpenAI će možda morati da preduzme drastične korake kako bi osigurao svoju budućnost.

X koristio podatake evropskih korisnika (bez dozvole) za treniranje Grok AI

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.