Svet

11.06.2019. 12:07

Nova ekonomija

Autor: Ivan Stamenković i Nikola Vučković

Optimizam milenijalaca rekordno nizak, neće da osnivaju porodice

Svet

11.06.2019. 12:07

Milinijalci i pripadnici Generacije Z pokazali su rekordno nisko poverenje u političke i verske vođe, i nemaju veru da će se društvenopolitička situacija popraviti, prema najnovijem istraživanju Dilojta.

„Milenijalci i Generacija Z su razočarani. Nisu zadovoljni svojim životima, svojom finansijskom situacijom, svojim poslovima, vladama i biznis liderima, društvenim medijima, kao ni načinom na koji se koriste njihovi lični podaci“, navodi se u istraživanju.

Ove generacije su pesimistične prema mogućnosti da će doći do društvenog napretka, kao jako nepoverenje prema tradicionalnim institucijama i masovnim medijima, prema Globalnoj anketi milenijalaca kompanije Dilojt za 2019. godinu.

Milenijalci koji su odgovarali na ovu anketu rođeni su između januara 1983. i decembra 1994, a anketirani iz Generacije Z između januara 1995. i decembra 2002. Anketirano je 13.416 milenijalaca u 42 države i 3.009 pripadnika Generacije Z u 10 država.

Manje od četvrtine (22 odsto) izrazilo je očekivanje da će se stvari u njihovoj državi popraviti, dok je prošle godine taj procenat iznosio 33 odsto. Anketa je sprovedena u zemaljama Severne i Južne Amerike, zapadne i srednje Evrope, u Rusiji, Kini, Indiji i Australiji, između ostalog.

PROČITAJTE JOŠ:

Milenijalci radije troše novac na putovanja, nego na garderobu

Skoro tri četvrtine (73 odsto) ispitanika izjavilo je da politički lideri nemaju pozitivan uticaj na situaciju u svetu, a dve trećine kaže to isto za verske vođe. Oko 45 odsto je izjavilo da nemaju nimalo poverenja u informacije koje šire lideri.

Poverenje u masovne medije uopšte nema 27 odsto ispitanika, dok 53 odsto ima „određeno poverenje“. Međutim, 43 odsto smatra da mediji imaju negativan uticaj u svetu.

Milenijalci i pripadnici Generacije Z slažu se da su klimatske promene i pitanja vezana za životnu sredinu najveći problem na svetu, kako se izrazilo 29 odsto anketiranih iz obe grupe. 

Potom idu ekonomska nejednakost, nezaposlenost, kriminal, korupcija, terorizam i politička nestabilnost, s tim što se redosled blago razlikuje među pripadnicima dve grupe.

Pripadnicima obe generacije glavni je prioritet da putuju svetom, zarade novac, kupe sopstvenu kuću ili stan, imaju pozitivan uticaj na svoju sredinu i tek na kraju – osnivanje porodice.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.