Svet

24.05.2020. 12:53

Les Echos

Autor: Nova Ekonomija

Plan oporavka za EU: Kontra-predlog Austrije, Holandije, Danske i Švedske

Kako prenosi francuski list Les Echos, četiri „štedljive“ članice Evropske unije - Austrija, Holandija, Danska i Švedska – predstavile su ove subote sopstvenu viziju plana oporavka za EU. Reč je o jednokratnim kredi...

Foto: Pixabay

Svet

24.05.2020. 12:53

Kako prenosi francuski list Les Echos, četiri „štedljive“ članice Evropske unije – Austrija, Holandija, Danska i Švedska – predstavile su ove subote sopstvenu viziju plana oporavka za EU. Reč je o jednokratnim kreditima po povoljnim uslovima, koji bi bili odobrenu u naredne dve godine. Predlog odbacuje udruživanje dugova i svako značajno povećanje budžeta Evropske unije, kako je predviđeno Makron-Merkelovim planom.

Ovi jednokratni zajmovi bili bi odobreni najteže pogođenim zemljama putem hitnog fonda, i namenjeni aktivnostima koje najviše doprinose oporavku, poput istraživanja i inovacije, jačanju zdravstvenog sektora i ekološke tranzicije. U dokumentu se ne precizira iznos. Ova pomoć bila bi uslovljena obavezom za sprovođenja velikih reformi i poštovanje nametnutog budžetskog okvira. 

Da podsetimo, francusko-nemački par predstavio je u ponedeljak svoj predlog za oporavak od 500 milijardi evra namenjen oblastima zdravstva, ekonomskog oporavka, ekološke i digitalne tranzicije i industrijskog suvereniteta. U pitanju je plan bez presedana zato što bi otvorio put budžetskim transferima između EU članica, što je u Nemačkoj prava tabu tema od usvajanja Mastrihtskog sporazuma, prenosi Les Echos.

Austrija, Holandija, Danska i Švedska kategorički se protive svakoj ideji o udruživanju duga jer bi, kako one smatraju, od jeftinog finansiranja korist imale najmanje disciplinovane i najslabije ekonomije Evropske unije, a isključivo zahvaljujući jačim ekonomijama severnih zemalja.

Svako značajno povećanje budžeta EU, predviđeno Makron-Merkelovim planom, takođe se odbacuje. Umesto toga, budžet EU trebalo bi da bude „modernizovan“ pomoću „redefinisanja prioriteta u oblastima koja najmanje mogu da doprinesu oporavku“, odnosno uštedom novca. 

Plan ove četiri države mogao bi da utiče na revidirani predlog višegodišnjeg finansijskog okvira za 2021 – 2027. godinu, a koji Evropska komisija trebalo da predstavi u sledeću sredu. 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.