Bosnu i Hercegovinu je u zadnjih devet godina napustilo je više od 484.000 ljudi, saopštila je Unija za održivi povratak i integracije BiH. Taj trend je posebno izražen u poslednje tri godine, a kao glavni razlozi navode se nezapolenost, dužina trajanja nezaposlenosti i visina prosečne plate.
„Građani neće ostati u Bosni i Hercegovini zato što je neko dao par stotina konvertibilnih maraka kao deo populacijskih politika. Potrebna su strateška, dugoročna rešenja, koja podrazumevaju participaciju različitih nivoa vlasti. Ekonomski posmatrano, dva su ključna razloga odlaska – nezaposlenost ili, tačnije, dužina nezaposlenosti i visina plate“, rekao je ekonomski analitičar Admir Čavalić za Radio Sarajevo a prenosi RTS.
On napominje da se ti razlozi navode u okviru brojnih istraživanja i analiza na tu temu, kao i da „pod hitno treba menjati radno zakonodavstvo“.
„Prvi korak je izmena radnog zakonodavstva i reforme tržišta rada – da idemo ka fleksibilnim rešenjima. Drugi korak u vezi s visinom plate podrazumeva izmenu zakona koji se odnose na porez na dohodak i pripadajuće doprinose“, dodao je Čavalić.
Trend iseljavanja iz BIH se kako se dodaje beleži od 2013. kada su tu zemlju napustile 24.043 osobe, sledeće godine 28.042, a 2015. godine 29.805 osoba.
Bolji uslovi za život jedini lek za iseljavanje sa Balkana
Balkan se zbog iseljavanja i starenja stanovništva polako prazniNarednih godina je takođe nastavljen trend iseljavanja iz zemlja, pa su 2016. godine BiH napustile 34.544 osobe, 2017. godine 35.634 osobe, a naredne godine 20.943 osobe.
Dodaje se da se 2019. godine iz Bosne i Hercegovine iselilo 56.987 ljudi, sledeće godine 85.000, a tokom ove godine oko 170.000. Ovi podaci pokazuju da je u proteklih devet godina BiH napustilo više od 484.000 osoba.
Prema podacima Unije za održivi povratak i integracije BiH, najčešći razlozi odlaska su nestabilna politička situacija, bolja budućnost za porodicu i decu u inostranstvu, korupcija, veći kvalitet života u inostranstvu i veća mogućnost uspeha za mlade u inostranstvu.