Globalni bruto domaći proizvod (BDP) oporavio se brže nego što se očekivalo u trećem kvartalu ove godine, ali ponovne mere za sprečavanje širenja koronavirusa širom Evrope izazvaće novi pad u četvrtom kvartalu, kaže Fičov tim (Fitch Ratings) u ažuriranoj analizi globalnih prognoza BDP-a.
BDP evrozone očekuje pad od 4 odsto u četvrtom kvartalu, a predviđa se snažniji oporavak na proleće naredne godine ukoliko ne bude bilo potrebe za dodatnim karantinom.
Bruto domaći proizvod u trećem kvartalu rastao je mnogo brže nego što se očekivalo u SAD-u, a posebno u evrozoni.
Međutim, slabiji evropski oporavak usporiće svetski rast sledeće godine, ali prognoze za Kinu i SAD za 2021. godinu su nepromenjene.
Fič sada smatra da će američki BDP ove godine pasti za 3,7 odsto u poređenju sa 4,6 odsto, koliko su prethodno prognozirali, prognoza za 2021. godinu je nepromenjena i iznosi 4 odsto.
Kineski međugodišnji rast bio je malo slabiji od očekivanog, pa je procena rasta za 2020. godinu pala sa 2,7 odsto na 2,3 odsto, ali oporavak se nastavlja.
Ponovno uvođenje karantina u Francuskoj, Nemačkoj i Velikoj Britaniji i pooštrena ograničenja u Italiji i Španiji verovatno će znatno umanjiti BDP evropskog uslužnog sektora.
„S obzirom da škole ostaju otvorene, proizvodne i građevinske aktivnosti će se nastaviti u Francuskoj, ali i usled lekcija naučenih tokom prethodnog karantina, uticaj karantina na svakodnevnu aktivnost verovatno će biti manji nego na proleće“, rekao je Brajan Kulton, glavni ekonomista Fiča.
Najavljeno je da će najnovije mere trajati četiri nedelje, ali Fič pretpostavlja će se nova ograničenja postupno ukidati samo tokom zimskih meseci.